2) Elastyczność 🤸♀️
Jeździec musi być elastyczny i giętki w stawach, m.in. w biodrach, kolanach i kostkach. To umożliwia płynne reagowanie na ruchy konia i dostosowywanie się do zmian. Praca nad elastycznością swojego dosiadu pozwala też pozbyć się bólu i usztywnienia.
3) Wytrzymałość 🏃♀️
Podczas jazdy nie ma nigdy momentu, w którym Twoje mięśnie są całkowicie zrelaksowane. To wymaga siły całego ciała do funkcjonowania jako systemu. Praca nad wytrzymałością i siłą mięśni zwiększa wydolność organizmu, a co za tym idzie, pozwala na dłuższą jazdę bez uczucia zmęczenia, zachowanie jasności umysłu i niepopełnianie błędów.
4) Niezależność ruchów/pomocy 💃
Tak jak już wspominałam wyżej, konie potrzebują jasnych pomocy od jeźdźca, a to wymaga umiejętności kontrolowania własnego ciała i pozycji w siodle. Jeździec musi być w stanie działać dwoma łydkami równocześnie, ale również niezależnie każdą z nich osobno, to samo dotyczy dłoni, obciążania kości kulszowych i jeszcze wielu innych aspektów.
Prawidłowy dosiad ujeżdżeniowy to nie tylko technika, to przede wszystkim sztuka komunikacji między jeźdźcem a koniem na najwyższym poziomie. Poprzez pracę nad powyższymi elementami zbliżamy się do ideału, gdzie każdy krok staje się tańcem, a każdy gest jest połączeniem z partnerem – Twoim koniem.
Z czym masz obecnie największy problem? Nad którym elementem teraz pracujesz? Napisz w komentarzu, a chętnie podpowiem jakieś ćwiczenia 😉.
A jeżeli jesteś zdecydowana odmienić swój dosiad, zapraszam serdecznie na moje szkolenia (“Podstawy dosiadu” i “Podstawy dosiadu w praktyce“). Wiele osób przeszło już po nich transformację swojej pozycji w siodle.
W ramach PREZENTU przygotowałam również dla Ciebie wideo 😍. Fragment jednego ze szkoleń. Mówię w nim o jednym z super ćwiczeń, na sprawdzenie tego, jak równe masz swoje ciało. Wynik tego ćwiczenia da Ci już duży obraz, nad czym powinnaś pracować w pierwszej kolejności i może Cię zaskoczyć 😎! Koniecznie napisz po jak Ci poszło!