Zdrowy kręgosłup 🤸‍♀️ - niezbędna konieczność!

Nie wiem, czy to jakiś nieszczęśliwy zbieg okoliczności, czy coś niedobrego się ogólnie obecnie dzieje, ale w moim jeździeckim otoczeniu znam obecnie 7 osób 😵 !!!, które mają bardzo poważny problem z kręgosłupem i prawdopodobnie muszą poddać się dość inwazyjnej operacji, a następnie długiej rehabilitacji. Są to osoby zarówno starsze, jak i bardzo młode, jeżdżące hobbystycznie i zawodowo, nie ma więc jednego wspólnego mianownika.

Jest to dla mnie dość przerażające 😣. Nie wyobrażam sobie przestać jeździć konno, a Ty? Od dawna staram się bardzo mocno dbać o swoje zdrowie, ale sytuacja opisana wyżej, sprawia, że obecnie kładę jeszcze większy nacisk na profilaktykę związaną ze zdrowym kręgosłupem.

Kręgosłup pełni niezwykle ważną rolę w jeździectwie, będąc jednym z kluczowych elementów utrzymania równowagi, stabilności i elastyczności na koniu. Niestety, godziny spędzone w siodle, wykonywanie dynamicznych ruchów i narażanie kręgosłupa na powtarzające się obciążenia, mogą prowadzić do bólu pleców, urazów oraz zwyrodnień.

🤔 Co robię, by zachować zdrowy kręgosłup?

🐴 Wyprostuj się!

Mówię do siebie przy każdej możliwej okazji! Nie tylko, kiedy siedzę w siodle, ale także gdy stoję i z kimś rozmawiam, prowadzę trening, siedzę przed komputerem itd. Oczywiście w wielu przypadkach o tym zapominam (życie 🙈), ale praktyka czyni mistrza i im częściej o tym myślę, tym częściej mi to wychodzi.

Pamiętaj, że proste plecy to nie tylko wyciągnięty kręgosłup, czy ściągnięte łopatki. To przede wszystkim kręgosłup w neutralnej pozycji, czyli ze “schowaną” pod siebie miednicą.

🐴 Poranna rozgrzewka

Rok temu postanowiłam wyrobić sobie nawyk porannej min. 5-minutowej rozgrzewki, zaraz po wstaniu z łóżka. Było ciężko, nie zawsze się udawało, ale teraz jest to dla mnie jak mycie zębów 😎. Zaczynam dzień rozbudzona i już rozgrzana wsiadam na konie.

🐴 Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające

Poza jazdą konną staram się ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu. Pracuję nad mięśniami całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni pleców i brzucha, które stabilizują kręgosłup. Jak dobrze pójdzie 😋, to raz w tygodniu rozciągam się (🤬🤬 ghhhhh jak ja tego nie lubię!).

Na kręgosłup super wpływa również basen. Jak byłam młodsza, dużo pływałam, ciągnie mnie z powrotem do wody, tylko czy ktoś mi powie, jak rozciągnąć dobę 🤔?

🐴 Ulubione “tortury”

Staram się regularnie chodzić do fizjoterapeuty. Nazywam to swoimi ulubionymi torturami, bo czasami łzy mi lecą, jak wykonuję ćwiczenia, które każą mi robić (a uwierz mi, wyglądają bardzo niewinnie 😎). Odrabiam też zadanie domowe i do swoich treningów włączam zalecone ćwiczenia.

Poniżej w filmie przedstawiam Ci jedne z prostszych ćwiczeń na kręgosłup zalecone przez mojego fizjo.

Są to ćwiczenia poglądowe. Nie wykonuj ich bez konsultacji z lekarzem/fizjoterapeutą, ponieważ każdy ma inny stan zdrowia i inne dolegliwości.

A czy Ty  poświęcasz uwagę swojemu kręgosłupowi? Napisz koniecznie w komentarzu.

Zdrowy kręgosłup to nie tylko klucz do sukcesu w jeździectwie, ale także do ogólnego dobrego samopoczucia i jakości życia. Pamiętaj, że drobne codzienne  nawyki mają wielki wpływ na zdrowie Twojego kręgosłupa na dłuższą metę!

Dbaj o siebie ❤️!

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

🎁 Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój bezpłatny newsletter, a chcesz otrzymać wideo z ćwiczeniami na koniu, fitness planer oraz przykładowe ćwiczenia w domu na poprawę dosiadu to serdecznie zapraszam do kliknięcia poniższego przycisku 🎁.

Dosiad - jak uzyskać prawidłową pozycję w siodle?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

ustępowanie od łydki

Pierwszy krok w bok!

Szkolenie ujeżdżeniowe - Jarosław Wierzchowski

Szkolenie ujeżdżeniowe z J. Wierzchowskim!

Zatrzymanie - zawody ujeżdżeniowe

Perfekcyjne zatrzymanie!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments