Pierwszy krok w bok, czyli ustępowanie od łydki 🔛

Ustępowanie od łydki to zazwyczaj pierwsze ćwiczenie, którego uczymy konia, które wymaga ruchu w przód i w bok jednocześnie. Z premedytacją nie używam słowa „chód boczny”, ponieważ z definicji taki chód charakteryzuje się zgięciem, a w ustępowaniu tego zgięcia nie ma. Ustępowanie nie jest więc zaliczane do chodów bocznych, ale jest ono świetnym przygotowaniem do bardziej zaawansowanej pracy.

Chody boczne (oraz ustępowanie) mają za zadanie rozwinąć siłę nośną zadnich kończyn, przygotować do pracy w zebraniu, rozwinąć równowagę boczną i podłużną, zwiększyć samoniesienie, a przede wszystkim wspomóc wyprostowanie konia (temat krzywego konia opisałam tu). Jest takie powiedzenie: „aby koń mógł iść prosto, najpierw musi nauczyć się chodzić w bok” – dlatego też wyprostowanie znajduje się na przedostatnim szczeblu piramidy ujeżdżeniowej – uzyskanie prostego konia wymaga długiej i żmudnej pracy.

Ok, zabrzmiało dramatycznie, ale spokojnie, zacznijmy od prostego ustępowania 😉.

PS. Na końcu wpisu znajdziesz niespodziankę 🎁.

🤔 Jak wygląda ustępowanie od łydki?

Ustępowanie od łydki można wykonywać w stępie, kłusie oraz galopie. W konkursach ujeżdżeniowych występuje tylko i wyłącznie w kłusie.

W ustępowaniu koń porusza się jednocześnie w bok i do przodu w odniesieniu do konkretnej linii, w całym ciele pozostając prosty (choć może mieć lekkie ustawienie w potylicy, przeciwne do kierunku ruchu). Wewnętrzna przednia i zadnia noga konia wykonują ruch po przekątnej, lądując przed kończynami zewnętrznymi, czego wynikiem jest krzyżowanie nóg.

Uwaga‼️ Wewnętrzne-zewnętrzne kończyny konia/pomoce odnoszą się w ustępowaniu do łydki, od której koń ustępuje, nie do kierunku, w którym się jedzie.

Np. wykonując ustępowanie w lewo (czyli koń ustępuje od prawej łydki) zewnętrzna strona to strona lewa, a wewnętrzna to strona prawa – NIEZALEŻNIE czy akurat jedziemy w prawo, czy w lewo po ujeżdżalni.

ustępowanie od łydki

🤔 Jak zrobić ustępowanie od łydki?

Zdecydowana większość koni i jeźdźców najszybciej łapie wykonywanie ustępowań w kłusie, więc na ten moment opiszę je właśnie w tym chodzie.

ustępowanie od łydki w kłusie

Ustępowanie w prawo (od lewej łydki):

1) Najprościej poprosić konia o wykonanie ustępowania z linii ćwiartkowej do ściany, ponieważ długa ściana przyciąga konie jak magnes. Jadąc więc po ujeżdżalni w lewo zjedź na linię ćwiartkową (5 metrów od długiej ściany). Jeżeli nie dysponujesz wymiarowym czworobokiem lub nie masz ścian, nic nie szkodzi, ustępowanie też się oczywiście da tak zrobić, najlepiej jednak wybrać sobie jakiś punkt odniesienia.

2) Upewnij się, że Twój koń jest prosty, zanim poprosisz go o ustępowanie. Wykonaj półparadę na zewnętrznej wodzy (w tym przypadku na prawej), a następnie wewnętrzną łydką (w tym przypadku lewą) poproś o ustąpienie w bok.

3) Kontynuuj jazdę do ściany w schemacie przód-zad-przód-zad itd. Łopatki konia, szczególnie na początku, mogą nieznacznie wyprzedzać zadnie kończyny. Zwróć uwagę na to, że wewnętrzna łydka kontroluje zad, natomiast zewnętrzna wodza kontroluje zewnętrzną łopatkę oraz tempo, w jakim porusza się koń.

💪 Korzyści z wykonywania ustępowania od łydki:

 • Uczy jednego z najważniejszych połączeń w jeździectwie:  „wewnętrzna łydka – zewnętrzna wodza”. Poprawia również reakcje na pomoce oraz sprawdza kontrolę nad każdym krokiem konia.
 • Przygotowuje do wykonywania chodów bocznych.
 • Wpływa na rozluźnienie fizyczne i psychiczne. Całe ciało konia staje się luźne i bardziej elastyczne (szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa).
 • Poprawia równowagę boczną i podłużną.
 • Pomaga prostować wszelkie skrzywienia konia.
 • Ze względu na małe obciążenia jest to świetne ćwiczenie na rozgrzewkę – może być też wykonywane we wszystkich chodach, nie ma więc nudy 😄.

Szczegółowo temat ustępowań omawiam w kompleksowym szkoleniu, zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z jego ofertą poniżej.

Kompleksowe szkolenie „Pierwszy krok w bok”

Poruszone są w nim m.in. takie zagadnienia jak:

 • co to jest ustępowanie od łydki,
 • jak zrobić ustępowanie od łydki
 • jak nauczyć konia ustępowania od łydki,
 • omawiam najczęściej popełniane błędy i  podaję przydatne wskazówki do wykonywania ustępowań,
 • omawiam różne warianty ustępowań,
 • komentuję filmy wideo i odpowiadam na pytania.
Ustępowanie od łydki - szkolenie online
Szkolenie jeździeckie - Pierwszy krok w bok

Na jakim etapie ustępowań jesteś? Dopiero zaczynasz, czy to już dla Ciebie bułka z masłem?  Będzie mi bardzo miło, jak odpowiesz w komentarzu 😍. Jeżeli masz też jakiekolwiek pytanie, pisz śmiało!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Ustępowanie od łydki - różne warianty

Zobacz również

przejście z kłusa do stępa

Przejście z kłusa do stępa!

ćwiczenie ujeżdżeniowe

Ćwiczenie ujeżdżeniowe na nudę!

Dosiad ujeżdżeniowy - jak poprawić?

Popraw swój dosiad - część I: nogi

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments