Jak mieć dobry dosiad?

Dziś przychodzę do Ciebie z pytaniem, czy wiesz, jak wygląda prawidłowy dosiad? Czy wiesz, jak osiągnąć taką pozycję w siodle?

Na końcu wpisu znajdziesz również niespodziankę (a nawet dwie!) 🎁⬇️.

Czy miałaś tak kiedyś, że patrząc na kogoś podczas jazdy, pomyślałaś sobie „Wow, jak to pięknie wygląda, całkowicie bez wysiłku, w pełnej harmonii i porozumieniu”? Ta iluzja wbrew pozorom (jak wiemy tylko my jeźdźcy, bo kto nie usłyszał nigdy „ale przecież Ty tam, tylko siedzisz” 🙈), wymaga dużo siły, równowagi i kontroli.

Każdy najmniejszy ruch pojedynczej części ciała to sposób, w jaki komunikujemy się z koniem. Komunikacja ta może być jasna i zwięzła lub chaotyczna i niezrozumiała. Konie potrzebują jasnych pomocy od jeźdźca, a to wymaga umiejętności kontrolowania własnego ciała i pozycji w siodle – to jest właśnie prawidłowy dosiad.

Im bardziej jesteś stabilna i zrównoważona, tym mniej będziesz zakłócała równowagę konia, dzięki czemu oboje będziecie mogli osiągnąć harmonięstworzyć taką kombinację „wow” 🤩.

W przeciwnym wypadku będziesz utrudniać pracę swojemu koniowi. Niezbalansowani jeźdźcy mogą powodować u konia ból (niestabilnym siedzeniem i rzucaniem się po siodle), zaburzenia równowagi (pochylaniem się, odchylaniem się i przechylaniem się na boki), frustrację i dyskomfort (niejasnymi pomocami, stosowanymi w złym momencie) itd.

🤔 Jak wygląda prawidłowy dosiad? Jakie czynniki na niego wpływają?

1) Stabilność 🧘‍♀️

Podstawą doskonałego dosiadu ujeżdżeniowego jest utrzymanie stabilnej pozycji w siodle.

Kiedy jesteś stabilna w siodle, możesz pozostać „przyklejona” do konia, niezależnie od tego, w jaki sposób się porusza. Łatwiej w takim wypadku jest stosować poprawne pomoce.

Stabilność osiąga się poprzez połączenie siły mięśni rdzenia (tzw. core), równowagi oraz zrównoważenia ciała w siodle (tzw. biomechanika ruchu jeźdźca).

Jak mieć dobry dosiad?

2) Elastyczność 🤸‍♀️

Jeździec musi być elastyczny i giętki w stawach, m.in. w biodrach, kolanach i kostkach. To umożliwia płynne reagowanie na ruchy konia i dostosowywanie się do zmian. Praca nad elastycznością swojego dosiadu pozwala też pozbyć się bólu i usztywnienia.

3) Wytrzymałość 🏃‍♀️

Podczas jazdy nie ma nigdy momentu, w którym Twoje mięśnie są całkowicie zrelaksowane. To wymaga siły całego ciała do funkcjonowania jako systemu. Praca nad wytrzymałością i siłą mięśni zwiększa wydolność organizmu, a co za tym idzie, pozwala na dłuższą jazdę bez uczucia zmęczenia, zachowanie jasności umysłu i niepopełnianie błędów.

4) Niezależność ruchów/pomocy 💃

Tak jak już wspominałam wyżej, konie potrzebują jasnych pomocy od jeźdźca, a to wymaga umiejętności kontrolowania własnego ciała i pozycji w siodle. Jeździec musi być w stanie działać dwoma łydkami równocześnie, ale również niezależnie każdą z nich osobno, to samo dotyczy dłoni, obciążania kości kulszowych i jeszcze wielu innych aspektów.

Prawidłowy dosiad ujeżdżeniowy to nie tylko technika, to przede wszystkim sztuka komunikacji między jeźdźcem a koniem na najwyższym poziomie. Poprzez pracę nad powyższymi elementami zbliżamy się do ideału, gdzie każdy krok staje się tańcem, a każdy gest jest połączeniem z partnerem – Twoim koniem.

Z czym masz obecnie największy problem? Nad którym elementem teraz pracujesz? Napisz w komentarzu, a chętnie podpowiem jakieś ćwiczenia 😉.

A jeżeli jesteś zdecydowana odmienić swój dosiad, zapraszam serdecznie na moje szkolenia („Podstawy dosiadu” i „Podstawy dosiadu w praktyce„). Wiele osób przeszło już po nich transformację swojej pozycji w siodle.

W ramach PREZENTU przygotowałam również dla Ciebie wideo 😍. Fragment jednego ze szkoleń. Mówię w nim o jednym z super ćwiczeń, na sprawdzenie tego, jak równe masz swoje ciało. Wynik tego ćwiczenia da Ci już duży obraz, nad czym powinnaś pracować w pierwszej kolejności i może Cię zaskoczyć 😎! Koniecznie napisz po jak Ci poszło!

Ćwiczenie na prawidłowy dosiad - fragment szkolenia!

Pracuj nad swoim dosiadem regularnie i skutecznie w ramach programu MARE!

„MARE” to program abonamentowy, w którym działasz metodą małych kroków, które doprowadzą Cię m.in. do:

☑️ relacji z Twoim koniem opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu,

☑️ pracy z Twoim koniem zgodnie z biomechaniką, bez przemocy i bez patentów,

☑️ jazdy w harmonii, bez ciągłej „walki”,

☑️ prawidłowego dosiadu oraz stosowania jasnych sygnałów, które Twój koń rozumie bez najmniejszego problemu,

☑️ chętnie współpracującego konia i czerpania radości z każdego treningu.

Szkolenia jeździeckie online
Program MARE opinie
Program MARE opinie
Program MARE opinie
Program MARE opinie
Program MARE opinie
Program MARE opinie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Dosiad - jak uzyskać prawidłową pozycję w siodle?

Zobacz również

trening ujeżdżeniowy koni Kraków

Mityczna półparada 🤫

Konsultacje ujeżdżeniowe z Janet Horswill

Konsultacje ujeżdżeniowe z Janet Horswill

Ćwiczenia dla jeźdźców na zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup - niezbędna konieczność!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments