Jak mieć dobry dosiad?

Dziś przychodzę do Ciebie z pytaniem, czy wiesz, jak wygląda prawidłowy dosiad? Czy wiesz, jak osiągnąć taką pozycję w siodle?

Na końcu wpisu znajdziesz również niespodziankę 🎁⬇️.

Czy miałaś tak kiedyś, że patrząc na kogoś podczas jazdy, pomyślałaś sobie “Wow, jak to pięknie wygląda, całkowicie bez wysiłku, w pełnej harmonii i porozumieniu”? Ta iluzja wbrew pozorom (jak wiemy tylko my jeźdźcy, bo kto nie usłyszał nigdy “ale przecież Ty tam, tylko siedzisz” 🙈), wymaga dużo siły, równowagi i kontroli.

Każdy najmniejszy ruch pojedynczej części ciała to sposób, w jaki komunikujemy się z koniem. Komunikacja ta może być jasna i zwięzła lub chaotyczna i niezrozumiała. Konie potrzebują jasnych pomocy od jeźdźca, a to wymaga umiejętności kontrolowania własnego ciała i pozycji w siodle – to jest właśnie prawidłowy dosiad.

Im bardziej jesteś stabilna i zrównoważona, tym mniej będziesz zakłócała równowagę konia, dzięki czemu oboje będziecie mogli osiągnąć harmonięstworzyć taką kombinację “wow” 🤩.

W przeciwnym wypadku będziesz utrudniać pracę swojemu koniowi. Niezbalansowani jeźdźcy mogą powodować u konia ból (niestabilnym siedzeniem i rzucaniem się po siodle), zaburzenia równowagi (pochylaniem się, odchylaniem się i przechylaniem się na boki), frustrację i dyskomfort (niejasnymi pomocami, stosowanymi w złym momencie) itd.

🤔 Jak wygląda prawidłowy dosiad? Jakie czynniki na niego wpływają?

1) Stabilność 🧘‍♀️

Podstawą doskonałego dosiadu ujeżdżeniowego jest utrzymanie stabilnej pozycji w siodle.

Kiedy jesteś stabilna w siodle, możesz pozostać “przyklejona” do konia, niezależnie od tego, w jaki sposób się porusza. Łatwiej w takim wypadku jest stosować poprawne pomoce.

Stabilność osiąga się poprzez połączenie siły mięśni rdzenia (tzw. core), równowagi oraz zrównoważenia ciała w siodle (tzw. biomechanika ruchu jeźdźca).

Jak mieć dobry dosiad?

2) Elastyczność 🤸‍♀️

Jeździec musi być elastyczny i giętki w stawach, m.in. w biodrach, kolanach i kostkach. To umożliwia płynne reagowanie na ruchy konia i dostosowywanie się do zmian. Praca nad elastycznością swojego dosiadu pozwala też pozbyć się bólu i usztywnienia.

3) Wytrzymałość 🏃‍♀️

Podczas jazdy nie ma nigdy momentu, w którym Twoje mięśnie są całkowicie zrelaksowane. To wymaga siły całego ciała do funkcjonowania jako systemu. Praca nad wytrzymałością i siłą mięśni zwiększa wydolność organizmu, a co za tym idzie, pozwala na dłuższą jazdę bez uczucia zmęczenia, zachowanie jasności umysłu i niepopełnianie błędów.

4) Niezależność ruchów/pomocy 💃

Tak jak już wspominałam wyżej, konie potrzebują jasnych pomocy od jeźdźca, a to wymaga umiejętności kontrolowania własnego ciała i pozycji w siodle. Jeździec musi być w stanie działać dwoma łydkami równocześnie, ale również niezależnie każdą z nich osobno, to samo dotyczy dłoni, obciążania kości kulszowych i jeszcze wielu innych aspektów.

Prawidłowy dosiad ujeżdżeniowy to nie tylko technika, to przede wszystkim sztuka komunikacji między jeźdźcem a koniem na najwyższym poziomie. Poprzez pracę nad powyższymi elementami zbliżamy się do ideału, gdzie każdy krok staje się tańcem, a każdy gest jest połączeniem z partnerem – Twoim koniem.

Z czym masz obecnie największy problem? Nad którym elementem teraz pracujesz? Napisz w komentarzu, a chętnie podpowiem jakieś ćwiczenia 😉.

Szczegółowo temat dosiadu omawiam również w kompleksowych szkoleniach. Zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z ich ofertą poniżej.

Dosiad i pozycja jeźdźca w siodle - kompleksowe szkolenia

Do wyboru dwa szkolenia o dosiadzie: „Podstawy dosiadu” i „Podstawy dosiadu w praktyce”. Na szkoleniach poruszone są m.in. takie tematy jak:

  • szczegółowe omówienie dosiadu i pozycji jeźdźca w siodle  w ujęciu teoretycznym i praktycznym,
  • propozycje ćwiczeń na poprawę dosiadu zarówno na koniu, jak i w domu,
  • omówienie najczęściej popełnianych błędów dosiadowych oraz przydatnych wskazówek treningowych,
  • odpowiedzi na pytania uczestników.
Szkolenia jeździeckie - Podstawy dosiadu w praktyce
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Dosiad - jak uzyskać prawidłową pozycję w siodle?

Zobacz również

trening ujeżdżeniowy koni Kraków

Mityczna półparada 🤫

Konsultacje ujeżdżeniowe z Janet Horswill

Konsultacje ujeżdżeniowe z Janet Horswill

Ćwiczenia dla jeźdźców na zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup - niezbędna konieczność!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments