Piramida ujeżdżeniowa: KONTAKT

Piramida ujeżdżeniowa to klucz do harmonii i elegancji, którą podziwiamy u najlepszych jeźdźców. Jest to pewnego rodzaju wzór na stopniowy rozwój umiejętności konia w zgodzie z jego biomechaniką, prowadzący do osiągnięcia maksymalnej doskonałości w jeździectwie.

Piramida ujeżdżeniowa została już przeze mnie opisana w tym poście. Dziś natomiast szczegółowo omówię KONTAKT.

🤔 Jak się ma piramida ujeżdżeniowa do kontaktu?

Żadnego z elementów skali nie da się rozpatrywać osobno, ponieważ wszystkie są ze sobą powiązane. Kontakt jest trzecim szczeblem piramidy ujeżdżeniowej i zależy od dobrze rozwiniętych dwóch poprzednich szczebli, czyli rytmu i rozluźnienia.

Bez rytmu i rozluźnienia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) w ciele konia nie ma mowy o osiągnięciu stabilnego, elastycznego kontaktu.

🤔 Czym w takim razie jest kontakt?

Wiele osób definiuje kontakt, jako połączenie za pomocą wodzy do wędzidła, ale nie jest to pełna definicja. Kontakt nie ogranicza się tylko do tego.

KONTAKT odnosi się do subtelnej, lekkiej i elastycznej komunikacji pomiędzy jeźdźcem a koniem za pośrednictwem ciężaru ciała, dosiadu i wodzy. Kontakt nie ogranicza się też tylko do fizycznego dotyku, ale obejmuje również psychiczne połączenie i zrozumienie pomiędzy jeźdźcem a koniem.

Kontakt to nie tylko narzędzie kontroli, ale przede wszystkim środek komunikacji, który umożliwia jeźdźcowi stworzenie partnerskiej relacji z koniem oraz osiągnięcie harmonii i synchronizacji w każdym momencie treningu.

‼️ Prawdziwy powód, dla którego masz problemy z kontaktem ‼️

Spytałam ostatnio moich VIPów na Newsletterze i obserwujących na Instagramie: „Jaki jest Twój największy problem z kontaktem?

Oto kilka wybranych odpowiedzi:

„Mój koń jest lamą, nie akceptuje kontaktu”

„Odbijanie się konia od mojej ręki”

„Mam niestabilny kontakt, nie wiem czy problem leży we mnie, czy w moim koniu?”

„Równia pochyła, czyli będą przed/za kontaktem, ale nie na kontakcie”

„Koń się chowa lub opiera i przez to cały ciężar leci na przód”

I chcę Ci powiedzieć, że prawdziwy powód, dla którego wszyscy mamy problem z kontaktem (serio, nie spotkałam chyba osoby, która nie ma problemów z tym aspektem 😵) to skupianie się tylko i wyłącznie na tym co przed nami!

A co widzimy przed nami?

SZYJĘ KONIA i WODZE

A na czym powinniśmy się skupiać w pierwszej kolejności, aby uzyskać lekki i elastyczny kontakt?

Na tym co za nami, czyli na ZADNICH KOŃCZYNACH KONIA 😎!

Dosiad i łydki jeźdźca muszą zachęcić zadnie kończyny konia do wejścia głębiej pod kłodę, umożliwiając ich zgięcie w stawach. Skutkiem tego jest uwolnienie energii, która płynie przez górną linię grzbietu, następnie zaokrągloną szyję, do potylicy, przez szczękę, gdzie spotyka się z wodzami i płynie z powrotem do zadnich kończyn poprzez napięte mięśnie brzucha, które unoszą grzbiet. Tylko w takiej sytuacji jesteśmy w stanie mówić o poprawnym kontakcie.

Jak widzisz, kontakt, to pojęcie dość skomplikowane, na które składa się wiele aspektów.

Piramida ujeżdżeniowa - KONTAKT

Szczegółowo temat kontaktu omawiam również w kompleksowym szkoleniu. Zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z ich ofertą poniżej.

Kompleksowe szkolenie „Piramida ujeżdżeniowa: Kontakt - połączenie jeźdźca z koniem”

Piramida ujeżdżeniowa - kontakt - szkolenie jeździeckie
Szkolenia jeździeckie - kontakt i piramida ujeżdżeniowa
  • Na tym szkoleniu zrozumiesz czym jest prawidłowy kontakt, i że NIE JEST to jedynie połączenie za pomocą wodzy do wędzidła!
  • Poznasz tajniki utrzymywania lekkiego, elastycznego kontaktu z koniem, co umożliwi Ci skuteczniejszą komunikację i kontrolę nad jego ruchami.
  • Przedstawię Ci spersonalizowane wskazówki treningowe i podzielę się praktycznymi poradami, jak pracować nad prawidłowym kontaktem.
  • W specjalnej części szkolenia będę omawiać przesłane przez uczestników filmy. Analiza nagranych materiałów pozwoli na wymianę doświadczeń treningowych i dyskusję.

Zapisz się na szkolenie i zrób krok w stronę świadomego i harmonijnego jeździectwa!

A jak tam u Ciebie z kontaktem? Uzyskujesz prawidłowy i elastyczny kontakt ze swoim koniem, czy może masz z tym problemy?

Napisz w komentarzu, a chętnie podpowiem jakieś ćwiczenia 😉.

Udanych treningów!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe

Zobacz również

biomechanika ruchu konia

Biomechanika ruchu konia

Popraw swój dosiad - ćwiczenia!

Popraw swój dosiad część I: nogi

Zatrzymanie - zawody ujeżdżeniowe

Perfekcyjne zatrzymanie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments