Sposoby na upały w stajni 🥵

“Uch – jak gorąco!

Puff – jak gorąco!

Uff – jak gorąco!

Już ledwo sapie, już ledwo zipie, (…)”

Co prawda ten jeden z najsławniejszych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima opowiada o lokomotywie, ale jego słowa można przypisać w tym momencie większości osób, z powodu afrykańskich upałów 🌞, jakie przyszły do Polski.

Ja uwielbiam wysoką temperaturę i dobrze znoszę takie warunki pogodowe (czy właśnie złapałaś się za głowę 🤯?!), ale wiem, że jestem w mniejszości 😅. Dlatego dzisiaj przychodzę do Ciebie z kilkoma wskazówkami jak poradzić sobie z upałami, a w szczególności, jak pomóc i ulżyć naszym rumakom w tym okresie.

1) Woda, woda, zdrowia doda! 💧

O tym, że konie muszą mieć stały dostęp do czystej wody, nie trzeba nikomu przypominać, ale czy Ty się dobrze nawadniasz?

Standardowo przyjmuje się, że człowiek powinien wypić ok. 2-2,5 litrów wody dziennie, a w czasie upałów więcej. Zaopatrz się więc w odpowiednią ilość płynów przed wyjazdem do stajni i miej butelkę zawsze pod ręką.

Ze względu na intensywne pocenie się w wysokich temperaturach, warto również przemyśleć dodanie do wody elektrolitów, zarówno do Twojej, jak i Twojego konia (oczywiście skonsultuj się wcześniej ze swoim weterynarzem). Elektrolity (głównie sole sodowe, potasowe, wapniowe i magnezowe) zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, a ich niedobory mogą być tragiczne w skutkach.

2) Zaplanuj, aby przeżyć 😋

W razie możliwość zaplanuj trening wcześnie rano lub późno wieczorem. Uciec przed słońcem możesz również na halę lub do lasu. Gdy jednak Twój grafik nie może ulec zmianie, pamiętaj, o krótszym i mniej intensywnym treningu, rób dużo przerw.  

Zaplanuj również padokowanie swojego konia. Jeżeli pastwisko nie ma wiaty lub drzew, które dają schronienie przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, rozważ ściągnięcie konia do stajni. Pamiętaj, że konie, dokładnie tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na udar cieplny!

3) Prysznic dla wytchnienia 💦

Po treningu czas na chłodzenie. Zimny prysznic da wytchnienie rozgrzanemu ciału Twojego rumaka. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś i Ty podstawiła się pod węża. Dziwne spojrzenia znajomych możesz skwitować stwierdzeniem, że właśnie przygotowujesz się do konkursu miss mokrego podkoszulka 😎.

Kąpiąc konia, pamiętaj, aby stopniowo przyzwyczajać go do zimnej wody, zaczynając od polewania nóg, i powoli przenosząc się na wyższe partie ciała.

Wiele stajni (co prawda głównie za granicą) ma również do dyspozycji wiatraki lub płaszcze wodne.

Może jest szansa na zorganizowanie czegoś podobnego u Ciebie 🙃?

Sposoby na upały w stajni

A jakie są Twoje sposoby na walkę z upałami? Napisz proszę w komentarzu, chętnie je wypróbuję 😉!

Niech przyjemny chłodek będzie z Tobą 😁!

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Zatrzymanie - zawody ujeżdżeniowe

Perfekcyjne zatrzymanie

Piramida ujeżdżeniowa

Piramida ujeżdżeniowa

Brązowa Odznaka Jeździecka

Brązowa Odznaka Jeździecka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments