Ćwiczenie ujeżdżeniowe na nudę 😉!

Na Twoje treningi wkradła się nuda? A może szukasz świetnego rozwiązania na poprawę rozluźnienia i reakcji na pomoce Twojego konia? Świetnie trafiłaś! Chcę Ci dziś przedstawić bardzo pomocne i ciekawe ćwiczenie ujeżdżeniowe o wdzięcznej nazwie BAŁWANEK ☃️ (z ang. “snowman” – spotkałam się z nim tylko za granicą, więc jeżeli znasz inną polską nazwę, daj znać w komentarzu).

Ćwiczenie to ma bardzo dużo modyfikacji, przez co może być wykonywane na każdym poziomie wyszkolenia. Dziś przedstawię Ci wersję podstawową oraz troszkę uproszczoną.

PS. Na końcu wpisu czeka na Ciebie niespodzianka 🎁!

🤔 Ćwiczenie ujeżdżeniowe „Bałwanek” - jak wykonać?

⭐️ Wersja podstawowa:

Ćwiczenie zakłada jazdę po ósemce w kształcie bałwanka, czyli jedno mniejsze koło wykonywane w kłusie i drugie większe koło wykonywane w galopie. Najlepiej oczywiście byłoby jeździć na wymiarowym czworoboku, ale nie każdy ma do niego dostęp, więc jeżeli nie masz takiej możliwości, ustal sobie swoje punkty odniesienia.

Zacznij na jedną stronę. Jedź kłusem w lewo, na wysokości literki E skręć na linię środkową. W literce X wykonaj koło 10 m w lewo. Po skończeniu koła w lewo zacznij koło 15 m (lub dla ułatwienia 20 m) w prawo. Po kilku krokach zagalopuj. Przed X przejdź do kłusa i ponownie wykonaj całą sekwencję. Zmień kierunek i powtórz w drugą stronę, jadąc koło 10 m w kłusie w prawo i 15 m w galopie w lewo.

ćwiczenie ujeżdżeniowe
ćwiczenie ujeżdżeniowe

⭐️ Wersja uproszczona:

Jeżeli uważasz, że na ten moment ćwiczenie jest dla Ciebie lub Twojego konia za trudne, proponuję drobną modyfikację. Mniejsze koło jedź w stępie, większe w kłusie. Gdy poczujesz się pewniej, spróbuj oba koła w kłusie z przejściem do stępa w literce X. Oczywiście jeździj sekwencje w obie strony. Gdy te warianty przestaną  wam sprawiać problem, wróć do wersji podstawowej.

💪 Ćwiczenie ujeżdżeniowe "Bałwanek" - korzyści:

  • uczy skupienia (zarówno jeźdźca, jak i konia) – w krótkim czasie musi zadziać się wiele rzeczy, przez co nie ma czasu na rozmyślanie i bujanie w obłokach;
  • pomaga w odnalezieniu prawidłowej równowagi i zgięcia w całym ciele konia;
  • działa rozluźniająco, ale jednocześnie pomaga uzyskać lepszy impuls;
  • uczy skuteczniejszego działania: „wewnętrzna łydka – zewnętrzna wodza”;
  • poprawia jakość przejść (w zależności od tego, jaką wersję wykonujesz, będą to np. przejścia kłus – stęp – kłus lub kłus – galop – kłus itd.).

🤔 Na co należy zwrócić uwagę wykonując „Bałwanka”?

🐴 Dostosuj modyfikacje do swojego poziomu i poziomu wyszkolenia konia.

Oczywiście warto stawiać sobie ambitne cele 🏆, jednak musisz pamiętać, że konie (a w szczególności my sami!) bardzo szybko się frustrują, jak im coś nie wychodzi. Nie ma sensu jeździć np. przejść galop – stęp w literce X, jeżeli zagalopowania z kłusa stanowią problem. Obserwuj siebie i swojego rumaka. Podnoś poprzeczkę tylko wtedy, gdy łatwiejsza wersja jest już dobrze przez was opanowana. Zawsze, gdy pojawi się opór/niezrozumienie wróć do podstaw.

🐴 Zwracaj uwagę na poprawny rysunek.

Czy koło jest kołem, a nie jajkiem/gruszką/wężykiem (niepotrzebne skreślić 😋)? Czy koło 10 m to koło 10 m, a nie 15 m lub 20 m? Pomocne będą literki na czworoboku lub punkty odniesienia na ujeżdżalni, na której jeździsz.

🐴 Przy zmianie kierunku ustaw konia równolegle do krótkich ścian.

Wiele osób, a w szczególności koni 😅, chcąc ułatwić sobie zadanie przy zmianie kierunku na Bałwanku, jedzie mini przekątną, zamiast ustawić się równolegle do krótkich ścian. Pilnuj, by chociaż „przez sekundę” być prostym koniem w literce X.

🐴 Nie pozwól na zgadywanie.

W momencie, gdy czujesz, że Twój koń zgaduje, co za chwilę nastąpi, nie czeka na Twój sygnał, zrób dodatkowe koło (lub więcej). Nie rób przejścia, dopóki nie jest ustawiony na pomocach.

Chcesz poznać inne ćwiczenia i dowiedzieć się więcej o treningu konia? Zapraszam serdecznie do programu "MARE"!

“MARE” to program abonamentowy, w którym działasz metodą małych kroków, które doprowadzą Cię m.in. do:

☑️ relacji z Twoim koniem opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu,

☑️ pracy z Twoim koniem zgodnie z biomechaniką, bez przemocy i bez patentów,

☑️ jazdy w harmonii, bez ciągłej “walki”,

☑️ prawidłowego dosiadu oraz stosowania jasnych sygnałów, które Twój koń rozumie bez najmniejszego problemu,

☑️ chętnie współpracującego konia i czerpania radości z każdego treningu.

Szkolenia jeździeckie online
Szkolenia jeździeckie - podstawy treningu konia - opinia
Szkolenia jeździeckie - podstawy treningu konia - opinie czat

Podoba Ci się to ćwiczenie ujeżdżeniowe? Co o nim myślisz? Znałaś je wcześniej? Wypróbujesz je?

Będzie mi bardzo miło, jak odpowiesz w komentarzu 😍.

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Trening online

Trening online - czy to w ogóle możliwe 🤔?

Jeździectwo klasyczne

Jeździectwo klasyczne - szkolenie z Maestro z Hiszpanii

trening bez strzemion

Trening bez strzemion - szczególnie w listopadzie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments