Jeździectwo klasyczne - szkolenie z Maestro z Hiszpanii

Maestro klasycznego ujeżdżenia Manuel Carvajal Román po raz pierwszy przyjechał na klinikę do Polski. Jeździectwo klasyczne rozwinęło się w starożytności i wywodzi się z manewrów wojskowych i treningu na polu bitwy. Jazda klasyczna to sztuka jazdy w harmonii z koniem, którą osiąga się przez prawidłową pozycję w siodle, zbalansowany dosiad podążający za koniem oraz użycie odpowiednich pomocy w odpowiednim czasie.

Treningi odbywały się w przepięknej podwarszawskiej stajni Ojcowizna i trwały trzy dni. Ja niestety mogłam uczestniczyć tylko w jednym dniu, ale i tak wyniosłam z niego ogrom wiedzy 🤩.

Na szkoleniu prezentowały się pary o różnym poziomie zaawansowania co pozwoliło na obserwację pracy Maestro praktycznie przez wszystkie szczeble skali ujeżdżeniowej. Była również jedna para, która pracowała z ziemi i na lonży co było miłym zaskoczeniem,  ponieważ jest to rzadko uwzględniane w tego typu szkoleniach.

Jeździectwo klasyczne

🤔 Jeździectwo klasyczne - na co zwracał największą uwagę Maestro?

🐴 W pierwszej kolejności zawsze szukamy: „ritmo” (rytmu) oraz „relajación” i „soltura” (niestety te dwa słowa w języku polskim oznaczają praktycznie to samo – „rozluźnienie”).

Ja to trochę rozumiem tak, że słowo „realajación” odnosi się bardziej do rozluźnienia mentalnego, tego że koń jest „z nami”, jest uważny na nasze pomoce, ufa nam. Natomiast „soltura” odnosi się do rozluźnienia fizycznego w ciele konia.

🐴 Popełniane błędy są najczęściej spowodowane przez brak rytmu i rozluźnienia.

I tak np. jeżeli wykonujemy jakieś ćwiczenie i koń gubi rytm, należy zaprzestać jego wykonywania, naprawić rytm w danym chodzie i spróbować ponownie wykonać ćwiczenie. Do zapamiętania: „El aire es antes que el ejercicio” – co można przetłumaczyć mniej więcej tak:  „czystość chodu jest przed ćwiczeniem (jest nadrzędna w stosunku do wykonywanego elementu)”.

🐴 RYSUNEK! Już dawno nie spotkałam trenera, który tak bardzo zwracał uwagę na poprawne poruszanie się po wymiarowym czworoboku – mega 🤩! Prawidłowe wykonywanie kół, linii prostych i zakrętów ma ogromne znaczenie, szczególnie dla młodych koni.

Jeżeli masz problem z zapamiętaniem literek na czworoboku. Zajrzyj koniecznie do tego wpisu.

🐴 „Nic nie rób” – jedno z częstszych zdań na każdym treningu. My jeźdźcy mamy tendencję do robienia w siodle za dużo. Wystarczy czasami po prostu tam na górze usiąść spokojnie i poczekać na reakcję konia.

🐴 Musimy pokazywać koniom (szczególnie młodym) prostą drogę do nowych ćwiczeń.

Np.: jeżeli koń zna już koło 20 m i jesteśmy w stanie wykonać trzy takie koła na czworoboku, to połówki tych kół będą tworzyć nowe ćwiczenie: serpentynę.

🐴 Przy pracy z ziemi zaczyna się od trzech etapów:

  1. Koń stoi w spokoju.
  2. Koń pozwala się dotykać po całym ciele stojąc spokojnie.
  3. Zatrzymuje się w kwadracie.

Dopiero po uzyskaniu tych podstaw można przejść do uczenia elementów, a dalej piaffu.

Jeździectwo klasyczne - szkolenie

Kilka urywek ze szkolenia możesz zobaczyć tu na YouTube lub w rolce na Instagramie.

Czuję niedosyt po jednym dniu, ale Manuel chce wrócić do Polski na kolejne kliniki, także jest nadzieja. Być może uda mi się też kiedyś pojechać do Maestro do Hiszpanii na treningi, wtedy nadrobię. Trzymaj kciuki!

Interesuje Cię jeździectwo klasyczne, czy jednak obstajesz za obecnym ujeżdżeniem sportowym? Napisz koniecznie w komentarzu!

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Gerd Heuschmann - konsultacje ujeżdżeniowe

Klinika z Gerdem Heuschmannem - relacja

sztywna vs. wklęsła strona ciała

Sztywna vs. wklęsła strona ciała konia

przejście z kłusa do stępa

Przejście z kłusa do stępa bez tajemnic!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments