Czworobok ujeżdżeniowy

Czworobok, czyli królestwo pingwinów 🐧! Magiczny prostokąt usypany piaskiem, niczym rajska plaża 🏝, na którym ujeżdżeniowcy spędzają połowę życia (taka mała namiastka Malediwów 🤣). A tak bardziej serio to oczywiście plac o wymiarach 20 x 40 m (mały czworobok) lub 20 x 60 m (duży czworobok), otoczony szrankami i oznaczony literami wyznaczającymi konkretne odległości.

Na zawodach ujeżdżeniowych mały czworobok jest używany w konkursach klasy L oraz przy egzaminie na brązową i srebrną odznakę jeździecką, natomiast duży jest używany od klasy D w górę.

czworobok ujezdzeniowy
Mały (20 x 40 m) i duży czworobok (20 x 60 m) - wymiary.

🤔 Jaką historię kryje czworobok? Co oznaczają litery ujeżdżeniowe?

W świecie jeździeckim krąży kilka teorii na temat tego, skąd się wzięło takie, a nie inne ustawienie liter na czworoboku:

 • Jedna z nich zakłada, że litery pochodzą od inicjałów koni w stajni pierwszego księcia Newcastle z XVII wieku, Williama Cavendish’a 🤴.
 • Druga mówi o tym, że zostały one zaadoptowane z Cesarskiego Dworu Niemieckiego w Berlinie w XX wieku. W Stajniach Królewskich codziennie były dosiadane konie na podwórzu, które miało trzy razy większą długość niż szerokość. Wokół tego podwórza wisiały litery oznaczające, gdzie powinien stać każdy koń 🐴, czekając na swojego jeźdźca.
 • Jeszcze inna odwołuje się do stopni społecznych w Niemczech i usytuowania członków arystokracji podczas pokazów wojskowych:
   • K – Kaiser – król
   • V – Vassal – wasal
   • E – Edeling  – gość honorowy
   • S – Schatzkanzler – kanclerz skarbu
   • H – Hofsmarshall – wielki kanclerz
   • F – Furst – książe
   • P – Pferdknecht – stajenny
   • R – Ritter – rycerz
   • M – Meier – zarządca

Która jest prawdziwa, nie do końca wiadomo 🤷‍♀️.

🤔 Jak zapamiętać litery na czworoboku?

Mnie osobiście najłatwiej było zapamiętać A-X-C, potem po prawej stronie czworoboku są literki z brzuszkami, po lewej bez brzuszków. Przekątne K-X-M oraz H-X-F. Reszta jakoś przyszła 😅.

Wiem natomiast, że dużo osób lubi zapamiętywać przez wierszyki i analogie, więc wymyśliłam taki wierszyk do zapamiętania (od litery C zgodnie z ruchem wskazówek zegara):

Car Mikołaj Rumaka Bokiem Prowadził Fikuśnie

A Królowa Victoria Elegancko Spełniała Honory

Znasz  może jakiś inny? Podziel się w komentarzu 😍.

PS. Jeżeli łatwiej zapamiętywać Ci z wideo, wskakuj na YouTube lub do rolki.

czworobok ujezdzeniowy

🤔 Czworobok czy dżungla, jakie tu panują zasady?

W przypadku gdy na rozprężalni na zawodach lub na ujeżdżalni w „domu” znajduje się kilka koni, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach panujących na czworoboku, aby uniknąć chaosu i niebezpiecznych sytuacji.

🐴 Obowiązuje ruch prawostronny

Czyli potocznie „mijamy się lewymi rękami”. Jeździec jadący w lewo ma pierwszeństwo, przed jeźdźcem jadącym w prawo, jeżeli obie osoby poruszają się w tym samym chodzie.

🐴 Wyższy chód ma pierwszeństwo

Osoba galopująca w prawo ma pierwszeństwo przed osobą kłusującą w lewo. W stępie pracujemy generalnie na drugim śladzie.

🐴 Wykonujesz element – uprzedź!

Gdy chcesz wykonać koło, przekątną, lub jakiś element na ścianie i potrzebujesz miejsca, uprzedź innych wcześniej, aby mieli czas na dostosowanie się i niezajechanie Ci drogi.

🐴 Utrzymuj dystans i nie wyprzedzaj

Między końmi powinien być zachowany dystans minimum jednej długości konia. Zbliżając się również do kogoś na śladzie nie wyprzedzaj – może to doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Lepiej zrobić koło lub przejście i zaczekać na więcej miejsca.

Chcesz posłuchać więcej o czworoboku i podstawach ujeżdżenia? Zapraszam na szkolenie!

Webinar szkoleniowy skierowany jest do osób początkujących, chcących zgłębić tajniki ujeżdżenia.

 • Na szkoleniu poznasz esencję ujeżdżenia: odczaruję Ci pojęcie ujeżdżenia, wyjaśniając, dlaczego trening ujeżdżeniowy jest kluczowym elementem w harmonijnym funkcjonowaniu konia.
 • Odkryję przed Tobą tajemnice czworoboku, podpowiem, jak sprytnie zapamiętać literki, abyś zawsze miała kontrolę nad treningiem.
 • Przedstawię Ci podstawowe figury ujeżdżeniowe, ze względu na to, że wszystkie mają jasny cel w treningu.

Nie przegap okazji na rozwinięcie swoich umiejętności jeździeckich!

Szkolenia jeździeckie - ABC ujeżdżenia - podstawy
Szkolenia jeździeckie - abc ujeżdżenia - podstawy - opinie

Teraz wiesz już wszystko, aby prawidłowo poruszać się po czworoboku!

Życzę Ci udanych treningów 🦄!

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Gerd Heuschmann - konsultacje ujeżdżeniowe

Klinika z Gerdem Heuschmannem - relacja

Trening online

Trening online - czy to w ogóle możliwe 🤔?

Konsultacje ujeżdżeniowe

Konsultacje z Przemkiem Kozanowskim

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments