Klinika z Gerd Heuschmann

Chciałam się z Tobą podzielić kilkoma przemyśleniami z kliniki z Gerdem, w której uczestniczyłam w 2021, 2022 i 2023 roku w Krakowie. Po pierwszym razie już wiedziałam, że nie będzie to mój ostatni 😍! Jeżeli nie kojarzysz kim jest Gerd Heuschmann to w skrócie można o nim powiedzieć „trzy w jednym”: lekarz weterynarii, jeździec i trener. Jego praca opiera się na jeździectwie klasycznym, z uwzględnieniem biomechaniki i fizjologii koni.  Specjalizuje się przede wszystkim w problemach związanych z utratą rytmu i „kulawizną od ręki”.

Niestety brałam udział tylko jako słuchacz, bez konia, ale i tak wiedza, jaką wynosi się z samego słuchania i oglądania treningów, jest ogromna. Pamiętaj o tym!

Dwudniową klinikę rozpoczął wykład teoretyczny. Gerd Heuschmann opowiadał na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia o problemach, jakie spotyka, prowadząc treningi na całym świecie. Jednym z powtarzających się wszędzie i u wszystkich jest problem z kontaktem i usztywnieniem zarówno konia, jak i jeźdźca. Zobaczyliśmy to później u wszystkich koni, które uczestniczyły w treningach. Dla mnie wykład był zdecydowanie za krótki ✍️🤓!

Na treningach prezentowało się 8 par, większość z nich na tych samych koniach przez dwa dni. Praktycznie wszystkie pary miały problem z nieregularnymi krokami w kłusie, kulawizną od ręki, rozluźnieniem i kontaktem. W trakcie tych dwóch dni od razu można było zauważyć poprawę w poruszaniu się konia, rozluźnieniu jeźdźca i ogólnym dużo lepszym obrazkiem danej pary. Co ciekawe, przy każdym treningu Gerd odwoływał się do wielkich mistrzów jeździectwa klasycznego m.in. do Aloisa Podhajskyego i Gustava Steinbrechta oraz współczesnego świetnego trenera Klausa Balkenhola.

‼️Kilka najważniejszych punktów, na które Gerd Heuschmann zwracał uwagę:

🐴 Praktycznie w każdym przypadku jak wjeżdżała na halę nowa para, Gerd zadawał pytanie publiczności, czy jesteśmy w stanie stwierdzić, która strona konia jest sztywna, a która wklęsła. W dalszej części treningu również często do tego wracał i zupełnie inaczej proponował jeździć na daną stronę konia.

Umiejętność rozpoznania strony sztywnej i wklęsłej ma ogromne znaczenie w treningu koni, dlatego też przypominam o tym, że na moim blogu jest na ten temat wpis. Znajdziesz go tutaj.

🐴 Nie można akceptować “fałszywego zgięcia” na wklęsłą stronę. Koń musi być jeżdżony na nią zupełnie prosty lub w odwrotnym ustawieniu.

🐴 Koń używa swojej szyi jako dźwigni – jeżeli mu ją zabierzemy (zbyt ciasne ustawienie, zrolowana szyja), to zabieramy mu możliwość niesienia nas w równowadze. Koń musi wtedy zacisnąć swoje mięśnie grzbietu i usztywnić się, aby był w stanie nas nieść. W prawidłowej pracy roboczej szyja musi opaść i zawisnąć na więzadle karkowym (szyja musi opaść na wysokość kłębu).

🐴 “Ride to the loose (rein) and give to the heavy” – “Jeździj do luźnej wodzy, a oddawaj na ciężkiej”. A my, jeźdźcy zazwyczaj robimy na odwrót 🙈!

🐴 “Half-halt is only a half-halt when you GIVE” – “Półparada jest półparadą tylko wtedy jak oddajesz”. Jeżeli nie ma odpuszczenia to nie jest półparada, tylko ciągnięcie za wodze! Kontakt jest sztuką oddawania – potylica robi się miękka tylko w momencie oddawania.

Więcej o “Mitycznej półparadzie” znajdziesz w tym wpisie na moim blogu.

🐴 Wszystkie problemy biorą się ze sztywnego grzbietu konia (i sztywności jeźdźca). Jeżeli napotykamy jakikolwiek problem w pracy, to rozwiązaniem jest:  „szyja w dół, nos do przodu i jazda do przodu”. Więcej o prawidłowej pracy grzbietu przeczytasz tu.

🐴 NIE zginamy konia w szyi więcej, niż jesteśmy w stanie zgiąć go w klatce piersiowej/żebrach.

 

To jest tylko ułamek tego, o czym mówił Gerd Heuschmann, ale te punkty wydają mi się najważniejsze. Mam nadzieję, że  pomogą Ci one w Twojej jeździeckiej przygodzie ☺️.

Po klinice mam głowę pełną nowych przemyśleń i na pewno będę je wdrażać zarówno w pracy z końmi, które mam w treningu, jak i z moimi podopiecznymi.

Miałaś okazję uczestniczyć w klinice z Gerdem (lub z kimś innym)? Jakie są Twoje przemyślenia? Czekam na Twój komentarz 📜!

Miłego dnia i udanych treningów 🦄!

Gerd Heuschmann - konsultacje ujeżdżeniowe

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Piramida ujeżdżeniowa

Piramida ujeżdżeniowa - wzór na sukces!

Trening online

Trening online - czy to w ogóle możliwe 🤔?

ćwiczenie ujeżdżeniowe

Ćwiczenie ujeżdżeniowe na nudę 😉!​

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments