Konsultacje ujeżdżeniowe z Przemkiem Kozanowskim

Mam w treningu konia, który jest wielkim miśkiem o cudownym charakterze 😍, ale jest on dość problematyczny w pracy, głównie ze względu na swoją budowę. Nadarzyła się okazja na skonsultowanie naszej pracy i uzyskanie wskazówek co do dalszego treningu i rozwoju, więc pojechaliśmy do pobliskiej stajni na konsultacje ujeżdżeniowe z Przemkiem Kozanowskim.

Był to nasz pierwszy wspólny wyjazd. Na początku dość mocno się stresowałam, głównie jego transportem, ale też tym jak się będzie zachowywał w nowym miejscu, ponieważ pomimo swojego ogromnego wzrostu i postury, boi się czasami spadających listków 😅. Na szczęście poza załadunkiem, który chwilę trwał, zachowywał się super 😇. Zaskoczył zarówno mnie, jak i swoją właścicielkę.

Konsultacje ujeżdżeniowe

Co do treningów to Przemek wytknął nam oczywiście masę błędów, ale przez to wiemy, nad czym się skupić i dalej pracować. Jest motywacja do działania 😃! 

Konsultacje ujeżdżeniowe to też świetna okazja do obserwacji i nauki od innych osób. Kilka aspektów, na które Przemek zwracał szczególną uwagę podczas treningów wszystkich par:

🐴 Więcej jechania w łydkach, mniej na rękach.

No niby oczywiste, ale jednak nie 🤣. My ludzie jesteśmy przystosowaniu do robienia 90% rzeczy rękami, a w jeździe konnej użycie rąk to może 10%. Często musimy sobie o tym przypominać!

🐴 Każde przejście w dół dojedź do końca. 

Robiąc przejście, np. kłus-stęp (więcej o tym akurat przejściu znajdziesz w tym wpisie) musimy skupić się na dojechaniu każdego kroku. Często bywa tak, że gdy koń już zwolni, to my zadowoleni odpuszczamy, przez co przejście staje się strasznie rozciągnięte i wtedy zad odjeżdża nam od przodu.

🐴 Mniej zgięcia = lepiej

Zginanie szyi do środka, szczególnie na mało wygimnastykowanym koniu zawsze prowadzi do większego skrzywienia. Dużo jazdy na prostej szyi lub w odwrotnym ustawieniu. Jak koń zaakceptuje zewnętrzny kontakt i się na nim zaokrągli, wtedy można wprowadzać zgięcie do wewnątrz.

🐴 Poprawny dosiad to klucz do sukcesu. 

To też jest oczywiste i często powtarzane przez wielu trenerów. Przemek dużo mówił o dosiadzie i użyciu pomocy przy okazji treningu każdej pary. Często również sugerował chwilową jazdę bez strzemion.

O dosiadzie więcej przeczytasz w tych wpisach: 1, 2, 3, 4. Zachęcam też do zapoznania się z ofertą szkolenia z tego tematu.

🐴 Jeździj łopatką, szczególnie po prostych.

Tu chodzi bardziej o “tendencję: łopatką do przodu” niż samą łopatkę, taką konkursową. Ten element ustawia konia na zewnętrznej wodzy oraz powoduje obciążenie wewnętrznej zadniej kończyny i wkraczanie jej pod kłodę.

Konsultacje ujeżdżeniowe z Przemkiem Kozanowskim - urywki z treningu:

Jeżeli będzie okazja i możliwość chętnie raz jeszcze skorzystam z konsultacji z Przemkiem.

A Ty masz jakieś plany wyjazdowo-treningowe na horyzoncie 😊?

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Gerd Heuschmann - konsultacje ujeżdżeniowe

Klinika z Gerd Heuschmann - moja relacja

Popraw swój dosiad - ćwiczenia!

Popraw swój dosiad - część I: nogi 🏃‍♀️

Jeździectwo klasyczne

Jeździectwo klasyczne - szkolenie z Maestro z Hiszpanii

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments