Sztywna vs. wklęsła strona konia

Sztywna vs. wklęsła (inaczej: długa vs. krótka) strona konia – czy wiesz, która to która u Twojego wierzchowca? Podobnie jak u każdego człowieka można wyróżnić dominującą rękę (prawą lub lewą), tak u konia można wyróżnić mocniejszą i słabszą stronę ciała.

Poprzez prawidłowy trening dążymy oczywiście do wyrównania tych stron, jednak jest to długotrwały proces. Zwróć uwagę, że w piramidzie ujeżdżeniowej „wyprostowanie” zajmuje przedostatnie (przed zebraniem) miejsce, co świadczy o dużej trudności wypracowania tego u naszego konia.

🤔 Sztywna vs. wklęsła strona - która to która?

Zerknij na poglądowy rysunek poniżej – strona sztywna tego konia to strona lewa, natomiast strona wklęsła to strona prawa. Czy już widzisz, czym to się charakteryzuje 😉? Zanim szczegółowo opiszę cechy każdej ze stron, mam dość proste porównanie: wyobraź sobie, że strona wklęsła to rodzaj croissanta 🥐, a strona sztywna to rodzaj prostej bagietki 🥖.

sztywna vs. wklęsła strona ciała

🥐 Strona wklęsła – croissant

Koń na wklęsłą stronę z łatwością (aż za bardzo) wygina swoją szyję do wewnątrz – nie jest to prawidłowe zgięcie całego ciała, tylko złamanie w szyi (z ang. tzw. false bend). Jednocześnie jego zadnie kończyny wpadają do środka, wyrzucając łopatki na zewnątrz.

Jeżeli koń ma wklęsłą prawą stronę (tak jak na rysunku), to jego zadnia prawa kończyna jest dużo słabsza od lewej, nie wykonuje on nią pełnego wykroku, ponieważ unika jej obciążenia. Często taki koń „jest pusty” na prawej wodzy.

Jadąc na stronę wklęsłą wszelkiego rodzaju przejścia, szczególnie zagalopowania, wydają się łatwiejsze w wykonaniu. Podczas jechania kół, koń spływa na zewnątrz, koła są większe niż zaplanowany rozmiar, ponieważ koń nie odpowiada na zewnętrzne pomoce.

🥖 Strona sztywna – bagietka

Koń na sztywną stronę ma trudności z prawidłowym zgięciem całego ciała do wewnątrz. Nie odpowiada, a wręcz napiera, na wewnętrzną łydkę, wpychając jednocześnie łopatki do środka.

Jeżeli koń ma sztywną lewą stronę (tak jak na rysunku), to jego zadnia lewa kończyna jest dużo silniejsza od prawej, wykonuje on nią pełny wykrok. Często taki koń jest silny na tę stronę i „ciągnie/betonuje się” na lewej wodzy.

Jadąc na stronę sztywną wszelkiego rodzaju przejścia, szczególnie zagalopowania, wydają się trudniejsze w wykonaniu. Podczas jechania kół, koń spływa do środka (kładzie się do wewnątrz), koła są mniejsze niż zaplanowany rozmiar, ponieważ koń nie odpowiada na wewnętrzną łydkę.

sztywna vs. wklęsła strona ciała

Szczegółowo temat piramidy ujeżdżeniowej, a w związku z tym wyprostowania (w tym strona sztywna vs. wklęsła) omawiam w kompleksowym szkoleniu. Zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z jego ofertą poniżej.

Kompleksowe szkolenie „Piramida ujeżdżeniowa”

A tak naprawdę są to 2 szkolenia, w których poruszone są w nim m.in. takie zagadnienia jak:

  • szczegółowe omówienie piramidy ujeżdżeniowej w ujęciu teoretycznym i praktycznym, w odniesieniu do prawidłowego treningu konia (w tym strona sztywna vs. wklęsła),
  • propozycje ćwiczeń na każdy etap skali,
  • omówienie najczęściej popełnianych błędów oraz przydatnych wskazówek treningowych,
  • odpowiedzi na pytania uczestników.
Szkolenia jeździeckie - Piramida ujeżdżeniowa
Piramida ujeżdżeniowa - szkolenie online

🤔 Krzywizny konia - dlaczego praca nad wyprostowaniem konia jest ważna?

Najważniejszą kwestią jest zdrowie naszego wierzchowca. Koń krzywy obciąża swoje kończyny w nierównym stopniu, co prowadzi do przeciążenia struktur kostnych oraz ścięgien. Brak pracy nad wyrównaniem obciążania wszystkich nóg w jednakowym stopniu skutkuje kulawizną, a niekiedy również innymi problemami zdrowotnymi.

Na poniższym rysunku obrazowo pokazuję, gdzie leży największy ciężar u konia wklęsłego na prawą stronę, a sztywnego na lewo. Największe obciążenie przyjmuje jego lewa przednia kończyna, najmniejsze natomiast jego prawa zadnia kończyna (koń nie chce jej obciążać i podstawiać pod siebie, przez co najczęściej wpada zadem do środka, jadąc na prawo).

Trening musi być tak prowadzony, aby koń stopniowo nauczył się brać więcej ciężaru na zadnią prawą nogę, odciążając lewy przód. Następnie należy dążyć do lepszej równowagi całego ciała oraz obciążania każdej kończyny w jednakowym stopniu. UWAGA! Wyjątek stanowi praca w zebraniu, w której dążymy do przeniesienia większego ciężaru na zadnie kończyny!

sztywna vs. wklęsła strona ciała

🤔 Sztywna vs. wklęsła strona - jakie ćwiczenia poprawiają wyprostowanie konia?

Jest bardzo wiele ćwiczeń, które pomagają wypracować wyprostowanie i równomierne rozmieszczenie ciężaru na wszystkie cztery kończyny, ale najważniejsze to zdawać sobie sprawę, że jest to długotrwały proces i nie „zadzieje się” od razu. To tak, jakbyś udała się do fizjoterapeuty, który oznajmia Ci, że masz krzywy kręgosłup i musisz zacząć regularnie ćwiczyć i uczęszczać na terapię. Będzie to raczej kwestia miesięcy, a nie dni, aby wypracować prawidłową postawę.

Jednym z prostszych ćwiczeń, które pomaga prostować krzywizny, jest zwrot na przodzie. Wykonując go, koń musi wejść pod kłodę swoją wewnętrzną zadnią kończyną i ją obciążyć.

Jeżeli jesteś zapisana na mój newsletter, to wróć do e-booka, który Ci przesłałam – tam to ćwiczenie opisane jest bardziej szczegółowo. Natomiast, jeżeli Cię jeszcze nie ma na mojej liście i chcesz poczytać o zwrocie na przodzie i innych ciekawych ćwiczeniach, kliknij poniższy przycisk i dołącz do mojej społeczności VIP 😁.

Innym, również dość prostym ćwiczeniem, jest jazda w odwrotnym ustawieniu. Szczególnie pomocne to narzędzie będzie w jeździe na stronę wklęsłą. Będzie ono wymagać od naszego konia zgięcia w trudniejszą stronę, jednocześnie będziemy mu wpychać (wcześniej wypadające) łopatki do środka. Wewnętrzna zadnia noga będzie musiała przejąć więcej ciężaru niż dotychczas.

Proponuję zacząć od jazdy w odwrotnym ustawieniu po długiej ścianie w stępie, a w narożnikach wracać do normalnego ustawienia.

Następnie można próbować wykonywać ćwiczenie również w kłusie i galopie oraz dokładać modyfikacje, np.:

  • długa ściana + narożnik w zgięciu na zewnątrz,
  • całe koło w odwrotnym ustawieniu,
  • serpentyna bez zmiany zgięcia na łukach itd.
sztywna vs. wklęsła strona ciała

Na którą stronę Twój koń jest sztywny, a na którą wklęsły? Jak sobie z tym radzisz? Jakie ćwiczenia wykonujesz? Podziel się ze mną oraz innymi w komentarzu 😊.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

prawidłowa praca grzbietu

Jak pracuje grzbiet konia?

ustępowanie od łydki

Pierwszy krok w bok, czyli ustępowanie od łydki!

ćwiczenie ujeżdżeniowe

Ćwiczenie ujeżdżeniowe na nudę!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments