Jak pracuje grzbiet konia?

Grzbiet konia to miejsce magiczne 💫. Miejsce, w którym najpierw my – jeźdźcy, jesteśmy gośćmi, a które następnie przekształca się w punkt, w którym łączymy się w jedność z naszym koniem, niczym mitologiczne centaury.

Czy wiesz, jak wygląda prawidłowa praca grzbietu u konia? Czy sposób chowu konia i Twoje treningi wspomagają zaangażowanie pleców, czy wręcz przeciwnie?

Praca grzbietu jest ściśle powiązana z trzema pierwszymi szczeblami piramidy ujeżdżeniowej: rytm, rozluźnienie, kontakt. Bez prawidłowego zaangażowania pleców konia nie ma mowy o dobrej jakości chodzie ani o stabilnym kontakcie i odwrotnie, bez poprawnego rytmu i rozluźnienia nie uzyskamy dobrej pracy grzbietu.

Nie ma chyba lepszego uczucia na koniu niż falujący, elastyczny grzbiet pod dosiadem, gdzie użycie półparady powoduje przepływ energii przez całe ciało konia – jest więc do czego dążyć i pracować na treningach 🥰!

Bez zbytniego wchodzenia w szczegóły anatomiczne (uwielbiam ten temat, ale o tym innym razem, aby teraz zbytnio nie przynudzać 😅) najprościej jest sobie wyobrazić 2 taśmy zawieszone na koniu: jedna wychodzi z potylicy i kończy się na kłębie, a druga wychodzi z kłębu i kończy się na łączeniu odcinka lędźwiowego i kości krzyżowej, czyli nad miednicą.

prawidłowa praca grzbietu

Grzbiet konia: prawidłowa praca

Taśmy są napięte: grzbiet konia jest uniesiony (z ang. lifted back), mięśnie brzucha są zaangażowane. Powtórzę to jeszcze raz “mięśnie brzucha są zaangażowane”! Jest to niezwykle istotne, dlatego że w świecie jeździeckim krąży wiele teorii o budowaniu górnej linii grzbietu konia przez jazdę na żuciu z ręki, na długiej szyi, używaniu wypinaczy itd., które to nie mają żadnego pożytku (a wręcz często robią krzywdę), jeżeli w tym samym czasie nie pracują mięśnie brzucha. By te mięśnie pracowały, koń musi iść aktywnie do przodu i wkraczać głęboko zadnimi kończynami pod kłodę.

nieprawidłowa praca grzbietu konia

Grzbiet konia: nieprawidłowa praca

Taśmy zwisają luźno: grzbiet konia jest zapadnięty (z ang. hollow back), mięśnie brzucha nie są zaangażowane. Taka postawa uniemożliwia koniowi wkroczenie zadnimi nogami pod kłodę, prowadząc do krótkich kroczków bez jakiejkolwiek równowagi, co skutkuje najczęściej wieloma problemami mięśniowymi i zwyrodnieniowymi stawów. Dodatkowo wysoko zadarta głowa konia powoduje blokadę w pierwszych kręgach odcinka szyjnego kręgosłupa, co uniemożliwia uzyskanie zgięcia prawo/lewo.

🤔 Jak zbudować/wzmocnić mięśnie grzbietu u konia?

Ćwiczenia wspomagające prawidłową pracę grzbietu konia:

🐴  Praca w niskim ustawieniu, ale tylko pod warunkiem zaangażowania zadnich kończyn i mięśni brzucha! Tutaj również mała podpowiedź: zawsze staraj się mieć uszy konia jak najdalej od siebie.

🐴 Przeplatanie pracy w zebraniu, rozciąganiem całego ciała konia.

🐴 Praca na drążkach, szczególnie lekko podwyższonych.

🐴 Praca na wzniesieniach: góry, pagórki i wszelkie nierówności terenu mile widziane!

🐴 Cofanie (dla bardziej zaawansowanych świetne jest również cofanie pod górkę na wzniesieniu).

🐴 Rozciąganie za pomocą marchewek/smaczków po treningu – na boki oraz do dołu.

Poniżej zamieszam też dla Ciebie krótki filmik, na którym prezentuję  2 proste ćwiczenia z ziemi, które możesz wykonywać ze swoim koniem codziennie, np. przy zabiegach pielęgnacyjnych 😉.

Warto również zwrócić uwagę na warunki chowu swojego konia. Czy pobiera on pokarm i wodę w naturalnej pozycji tzn. przy ziemi, czy musi zadzierać wysoko głowę, powodując tym samym zapadanie się pleców?

Jak się mają plecy Twojego konia? Jakie ćwiczenia wykonujesz, aby angażował je prawidłowo? Będzie mi bardzo miło, jak odpowiesz w komentarzu 😍.

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

przejście z kłusa do stępa

Przejście z kłusa do stępa bez tajemnic!

sztywna vs. wklęsła strona ciała

Sztywna vs. wklęsła - strona ciała konia

Konsultacje ujeżdżeniowe

Konsultacje z Przemkiem Kozanowskim

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments