🐴 W pierwszej kolejności zawsze szukamy: „ritmo” (rytmu) oraz „relajación” i „soltura” (niestety te dwa słowa w języku polskim oznaczają praktycznie to samo – „rozluźnienie”).
Ja to trochę rozumiem tak, że słowo „realajación” odnosi się bardziej do rozluźnienia mentalnego, tego że koń jest „z nami”, jest uważny na nasze pomoce, ufa nam. Natomiast „soltura” odnosi się do rozluźnienia fizycznego w ciele konia.
🐴 Popełniane błędy są najczęściej spowodowane przez brak rytmu i rozluźnienia.
I tak np. jeżeli wykonujemy jakieś ćwiczenie i koń gubi rytm, należy zaprzestać jego wykonywania, naprawić rytm w danym chodzie i spróbować ponownie wykonać ćwiczenie. Do zapamiętania: „El aire es antes que el ejercicio” – co można przetłumaczyć mniej więcej tak: „czystość chodu jest przed ćwiczeniem (jest nadrzędna w stosunku do wykonywanego elementu)”.
🐴 RYSUNEK! Już dawno nie spotkałam trenera, który tak bardzo zwracał uwagę na poprawne poruszanie się po wymiarowym czworoboku – mega 🤩! Prawidłowe wykonywanie kół, linii prostych i zakrętów ma ogromne znaczenie, szczególnie dla młodych koni.
Jeżeli masz problem z zapamiętaniem literek na czworoboku. Zajrzyj koniecznie do tego wpisu.
🐴 „Nic nie rób” – jedno z częstszych zdań na każdym treningu. My jeźdźcy mamy tendencję do robienia w siodle za dużo. Wystarczy czasami po prostu tam na górze usiąść spokojnie i poczekać na reakcję konia.
🐴 Musimy pokazywać koniom (szczególnie młodym) prostą drogę do nowych ćwiczeń.
Np.: jeżeli koń zna już koło 20 m i jesteśmy w stanie wykonać trzy takie koła na czworoboku, to połówki tych kół będą tworzyć nowe ćwiczenie: serpentynę.
🐴 Przy pracy z ziemi zaczyna się od trzech etapów:
- Koń stoi w spokoju.
- Koń pozwala się dotykać po całym ciele stojąc spokojnie.
- Zatrzymuje się w kwadracie.
Dopiero po uzyskaniu tych podstaw można przejść do uczenia elementów, a dalej piaffu.