Brązowa Odznaka Jeździecka - jak się przygotować?

Brązowa Odznaka Jeździecka (w skrócie BOJ) to egzamin, którego celem, jak czytamy w regulaminie odznak jeździeckich PZJ, “jest podniesienie jakości szkolenia w klubach i sekcjach jeździeckich, poprawa bezpieczeństwa osób uczących się jeździć konno, jak i już potrafiących siedzieć w siodle, a także zwrócenie uwagi całego środowiska „koniarzy” na prawidłowe, zgodne z zasadami wiedzy użytkowanie koni”.

🤔 Brązowa Odznaka Jeździecka - czy każdy musi ją zdawać?

Jeżeli zamierzasz startować w zawodach krajowych tylko i wyłącznie w konkurencji ujeżdżenia do klasy D włącznie, to NIE MUSISZ zdawać brązu. Obecnie (tzn. na rok 2024) uprawnienia wstępne uzyskuje się przez wykupienie licencji regionalnej/krajowej.

Jeżeli jednak masz w planach zawody w wyższych klasach i innych konkurencjach (skoki, WKKW), to Brązowa Odznaka Jeździecka jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia startów.

Brązowa Odznaka Jeździecka

Zanim przejdę do omówienia tego, jak wygląda egzamin na BOJ to przygotowałam dla Ciebie prezent 🎁 w postaci listy najważniejszych informacji, które musisz wiedzieć, przed przystąpieniem do tego egzaminu. Dodatkowo dostaniesz ode mnie czworobok na BOJ, wraz z jego omówieniem i wskazówkami do poprawnego wykonania programu ujeżdżeniowego. 

🤔 Jak wygląda egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką?

Egzamin składa się z 2 części. Oceną za każdą część egzaminu jest „zaliczony lub „niezaliczony.

🐴 część praktyczna

Część praktyczna obejmuje próbę ujeżdżeniową oraz próbę skokową.

Można uzyskać zwolnienie z części praktycznej (z części odpowiadającej uprawianej konkurencji) na Odznakę Brązową, jeżeli posiada się dowolną klasę sportową. Ponadto, z części skokowej egzaminu zwalniane są osoby mające zdany skokowy egzamin licencyjny.

      • próba ujeżdżeniowa

Polega na wykonaniu określonego programu (pobierz arkusz tu) na małym czworoboku (20 m x 40 m). Przejazd sprawdza umiejętność poruszania się w trzech podstawowych chodach konia w prawidłowym dosiadzie i użycie prawidłowych pomocy. Jak widnieje w karcie oceny przejazdu ocenia się, czy poprzez prawidłowy dosiad jeźdźca i poprawne użycie pomocy, rysunek figur na ujeżdżalni odpowiada przepisanym kryteriom.

      • próba skokowa

Polega na oddaniu 6 skoków przez przeszkody maksymalnie o wysokości 70 75 cm, w tym skok z kłusa przez przeszkodę ze wskazówką (wysokość przeszkód dla kuców maksymalnie 60 cm). Przejazd należy zakończyć obowiązkowo przejściem do kłusa, a następnie stępa. Jak widnieje w karcie oceny przejazdu oceniany jest prawidłowy dosiad skokowy, pokonywanie cavaletti i skoki przez pojedyncze przeszkody, a także sposób przejścia do zatrzymania. Ocenie podlega również zachowanie jeźdźca pomiędzy przeszkodami (utrzymanie optymalnego tempa i rytmu, prawidłowe najazdy, a także styl skoku). Wzorowy dosiad skokowy i oddziaływanie jeźdźca są najważniejszymi kryteriami oceny.

Przykładowy tor przeszkód można pobrać tu.

🐴 część teoretyczna

Egzamin teoretyczny ma formę rozmowy z egzaminatorem i odpowiedzi na zadawane przez niego pytania. Poruszane kwestie są dostosowywane do Twojego wieku.

Obowiązuje znajomość pytań egzaminacyjnych (pobierz pytania).

🤔 Gdzie mogę zdawać Brązową Odznakę Jeździecką?

Egzaminy na odznaki jeździeckie mogą się odbywać wyłącznie w ośrodkach posiadających Certyfikat PZJ. Listę takich ośrodków znajdziesz tu.

Jeżeli masz jakieś pytanie do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką, napisz komentarz, odpowiem najszybciej jak to możliwe ☺️.

Trzymam za Ciebie kciuki za zdany egzamin ✊✊✊! 

Subscribe
Notify of
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna

Gdzie mogę zdawać egzamin na BOJ? Interesują mnie okolice Lublina, Kozienic.

🤔 W skrócie o BOJ - najczęściej zadawane pytania

Jest to rodzaj egzaminu jeździeckiego, sprawdzającego umiejętności jazdy konnej zgodnie z zasadami jeździectwa klasycznego. BOJ jest pierwszą odznaką z trzech możliwych do zdobycia (nie licząc odznaki wstępnej –  Jeżdżę Konno).

Egzamin na BOJ składa się z 2 części: praktycznej i teoretycznej. Część praktyczna obejmuje próbę ujeżdżeniową oraz próbę skokową. Egzamin teoretyczny ma formę rozmowy z egzaminatorem i odpowiedzi na zadawane przez niego pytania. Obowiązuje znajomość pytań egzaminacyjnych (pobierz pytania).

BOJ można zdawać po uzyskaniu wcześniej odznaki “Jeżdżę Konno”.

Jeżeli zamierzasz startować w zawodach krajowych tylko i wyłącznie w konkurencji ujeżdżenia do klasy D włącznie, to NIE MUSISZ zdawać brązu. Jeżeli jednak masz w planach zawody w wyższych klasach i innych konkurencjach (skoki, WKKW), to BOJ jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia startów.

Egzaminy na odznaki jeździeckie mogą się odbywać wyłącznie w ośrodkach posiadających Certyfikat PZJ. Listę takich ośrodków znajdziesz tu.

Jest to najprostszy egzamin PZJ sprawdzający podstawowe umiejętności jeździeckie. Składa się z 2 części: praktycznej, w której należy zaprezentować jazdę w trzech chodach na ujeżdżalni, oraz części praktycznej w stajni, w której należy wykonać 3 czynności zadane przez egzaminatora, np. podejście do konia i założenie kantara.

Zobacz również

czworobok ujezdzeniowy

Czworobok ujeżdżeniowy - królestwo pingwinów 🐧

zima w stajni

Jak przetrwać zimę w stajni? - na wesoło 😄

Prezenty dla koniarzy

Prezenty dla koniarzy - pomysły 🎁🎁🎁

Subscribe
Notify of
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna

Gdzie mogę zdawać egzamin na BOJ? Interesują mnie okolice Lublina, Kozienic.