🐴 Praktycznie w każdym przypadku jak wjeżdżała na halę nowa para, Gerd zadawał pytanie publiczności, czy jesteśmy w stanie stwierdzić, która strona konia jest sztywna, a która wklęsła. W dalszej części treningu również często do tego wracał i zupełnie inaczej proponował jeździć na daną stronę konia.
Umiejętność rozpoznania strony sztywnej i wklęsłej ma ogromne znaczenie w treningu koni, dlatego też przypominam o tym, że na moim blogu jest na ten temat wpis. Znajdziesz go tutaj.
🐴 Nie można akceptować “fałszywego zgięcia” na wklęsłą stronę. Koń musi być jeżdżony na nią zupełnie prosty lub w odwrotnym ustawieniu.
🐴 Koń używa swojej szyi jako dźwigni – jeżeli mu ją zabierzemy (zbyt ciasne ustawienie, zrolowana szyja), to zabieramy mu możliwość niesienia nas w równowadze. Koń musi wtedy zacisnąć swoje mięśnie grzbietu i usztywnić się, aby był w stanie nas nieść. W prawidłowej pracy roboczej szyja musi opaść i zawisnąć na więzadle karkowym (szyja musi opaść na wysokość kłębu).
🐴 “Ride to the loose (rein) and give to the heavy” – “Jeździj do luźnej wodzy, a oddawaj na ciężkiej”. A my, jeźdźcy zazwyczaj robimy na odwrót 🙈!
🐴 “Half-halt is only a half-halt when you GIVE” – “Półparada jest półparadą tylko wtedy jak oddajesz”. Jeżeli nie ma odpuszczenia to nie jest półparada, tylko ciągnięcie za wodze! Kontakt jest sztuką oddawania – potylica robi się miękka tylko w momencie oddawania.
Więcej o “Mitycznej półparadzie” znajdziesz w tym wpisie na moim blogu.
🐴 Wszystkie problemy biorą się ze sztywnego grzbietu konia (i sztywności jeźdźca). Jeżeli napotykamy jakikolwiek problem w pracy, to rozwiązaniem jest: „szyja w dół, nos do przodu i jazda do przodu”. Więcej o prawidłowej pracy grzbietu przeczytasz tu.
🐴 NIE zginamy konia w szyi więcej, niż jesteśmy w stanie zgiąć go w klatce piersiowej/żebrach.