Perfekcyjne zatrzymanie

Zatrzymanie jest jednym z trzech elementów/ruchów ujeżdżeniowych (wiesz, jakie są pozostałe dwa?), które nie zależą od genetyki i jakości chodów danego konia, w związku z czym można je wyćwiczyć do perfekcji. To zazwyczaj po jakości ich wykonania można stwierdzić, czy trening danego konia przebiega prawidłowo.

Dodatkowo, zatrzymanie jest jedynym elementem, który pojawia się już w konkurach ujeżdżeniowych w klasie L i powtarza się aż do klasy GP. Jest też pierwszym, które oceniają sędziowie. Warto więc poświęcić czas na treningu na ćwiczenie zatrzymań i zrobić super pierwsze wrażenie podczas wjazdu na linię środkową!

PS. O przejściach pisałam też więcej w tym wpisie oraz tym. Zapraszam również do zapoznania się z ofertą kompleksowego szkolenia “Przejścia idealne”.

🤔 Jak wygląda zatrzymanie na 10 punktów?

Zatrzymanie - zawody ujeżdżeniowe

Przepisy konkurencji ujeżdżenia PZJ definiują perfekcyjne zatrzymanie tak:

„W „stój” koń powinien pozostać uważny, podstawiony, nieruchomy, prosty, stać równo i równomiernie obciążać wszystkie cztery (4) kończyny. Szyja powinna być uniesiona, potylica najwyższym punktem, a nos nieco przed pionem. W „stój” koń powinien być postawiony na pomoce, spokojnie przeżuwać kiełzno i wykazywać gotowość ruszenia na najmniejszy sygnał zawodnika.”

🤔 A jak wykonać takie zatrzymanie?

Tu też posłużę się na razie cytatem z przepisów:

„Przejście do „stój” uzyskuje się w wyniku przesunięcia ciężaru na zad konia, spowodowanego wzrastającym działaniem dosiadu i łydek zawodnika, wysyłającego konia na miękko zamkniętą rękę. Wynikiem tego jest prawie natychmiastowe, ale nie gwałtowne zatrzymanie we wcześniej określonym miejscu. Zatrzymanie jest przygotowane przez serię półparad.”


No
i wszystko fajnie, pięknie, ale to nie jest takie proste, prawda 😅?

Zazwyczaj po drodze do takiego perfekcyjnego zatrzymania wydarza się mnóstwo rzeczy 🙈.

Poniżej znajdziesz kilka moich wskazówek jak zacząć uczyć konia zatrzymań i je później szlifować 😊.

📢 Wskazówki jak radzić sobie z problemami i wykonywać dobre zatrzymania:

🐴 Zacznij od zatrzymań ze stępa, dopiero później próbuj z kłusa, czy galopu.

Stęp jest najwolniejszym chodem, więc też najprościej będzie uczyć konia zatrzymań ze stępa. Zatrzymania z kłusa wymagają już dużo większego podstawienia zadnich kończyn pod kłodę, więc na początku nauki pozwól koniowi zrobić kilka kroków stępa przed, a następnie zmniejszaj ich ilość.

🐴 Najważniejszym elementem na początku nauki zatrzymań jest stanie nieruchomo.

Koń ma się zatrzymać – nie ważne, czy prosto, czy krzywo, czy w kwadracie – ma stać nieruchomo. Każda próba ruchu musi być natychmiast wyłapana i skorygowana. Użyj półparady na obydwu wodzach, jak tylko koń zrozumie i stanie, od razu odpuść, na początku można “przerysowywać” i rzucić luźną wodzę. Może się zdarzyć, że koń nie zrozumie za pierwszym razem, wtedy powtarzaj spokojnie całą procedurę do momentu, aż będzie stał nieruchomo kilka sekund. Dużo nagradzaj!

🐴 Pierwsze próby podejmij wzdłuż ścian.

Najpierw łatwiej będzie nauczyć konia prostych zatrzymań wzdłuż ścian (długich lub krótkich), niż na linii środkowej. Później, możesz posłużyć się dwoma drągami ustawionymi w dowolnym miejscu ujeżdżalni i zatrzymywać się pomiędzy nimi. Na końcu przychodzi czas na zatrzymania w dowolnym miejscu na dowolnej linii (nieograniczonej ścianą).

Krzywe zatrzymanie najczęściej polega na tym, że koń wyrzuca zad w lewo lub w prawo w stosunku do przednich kończyn. Ja w takim przypadku najpierw zaczynam korektę od przesunięcia łopatek, nie zadu. Bat trzymany po stronie wypadającej zadniej kończyny i użyty krok przed zatrzymaniem, również jest pomocny.

🐴 Zatrzymanie w kwadracie.

Jak Twój koń w zatrzymaniu stoi już nieruchomo i prosto, przyszedł czas na naukę zatrzymań w kwadracie, czyli równego ułożenia kończyn. Tu przyda nam się lustro, a najlepiej trener z ziemi.

Jeżeli szkolę konie bez luster i trenera, to najpierw poświęcam kilka sekund na to, aby po prostu “posiedzieć” w zatrzymaniu. Chcę, aby mój dosiad był spokojny i nie wytrącał konia z równowagi. Dopiero po chwili spoglądam w dół i koryguję zadnie kończyny. Gdy lewy zad jest odstawiony, lekko cofam i przykładam lewą łydkę, gdy prawy, lekko cofam i przykładam prawą łydkę. Gdy koń zareaguje i przestawi kończynę, od razu nagradzam! Na początku nie ma dla mnie znaczenia, czy koń dostawił nogę do drugiej, tylko czy w ogóle zareagował.

Dla mnie bardzo pomocne w nauce równych zatrzymań są wolty wykonywane tuż przed. Koło zmusza wewnętrzną zadnią kończynę do wykonania większej pracy, co w konsekwencji daje mocniejsze podstawienie zadu i większe prawdopodobieństwo zatrzymania w kwadracie.

Zatrzymanie w kwadracie

Temat przejść kompleksowo omawiam w szkoleniu “Przejścia idealne”. Zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z jego ofertą.

Kompleksowe szkolenie „Przejścia idealne"

  • Na tym szkoleniu zrozumiesz, jak powinny wyglądać przejścia idealne zarówno pomiędzy chodami, jak i w obrębie chodów.
  • Poznasz sposoby na uzyskanie płynnych i naturalnych przejść, przez kontrolowanie ruchów swojego konia, jako świadomy i skuteczny jeździec.
  • Przedstawię Ci spersonalizowane wskazówki treningowe i podzielę się praktycznymi poradami.

Niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, szkolenie pomoże Ci doskonalić Twoje umiejętności jeździeckie i przyniesie Ci nowe spojrzenie na relację z Twoim z koniem.

Szkolenia jeździeckie - Przejścia idealne

Jak często na treningu ćwiczysz zatrzymania? Jeżeli startujesz w zawodach, to jaka jest Twoja średnia ocena za ten element? Jaki jest Twój największy problem z zatrzymaniami? Napisz proszę w komentarzu ☺️!

Udanych treningów!

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

ustępowanie od łydki

Pierwszy krok w bok!

prawidłowa praca grzbietu

Jak pracuje grzbiet konia?

trening bez strzemion

Trening bez strzemion!

Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments