Pojedynek na szczycie ⚔️

Pojedynek na szczycie ⚔️, czyli pojedynek między Glamourdale a Dalerą. Dwa, obecnie najlepsze konie na sportowej arenie międzynarodowej. Mistrz Świata z 2022 roku i Mistrzyni Olimpijska z 2021 roku.

Do tej pory te dwa wybitne konie nigdy nie miały okazji spotkać się na jednych zawodach, aż do ubiegłotygodniowych Mistrzostw Europy w Ujeżdżeniu. Wszyscy zainteresowani wyczekiwali w napięciu ich przejazdów 😎.

I jaki był rezultat? Oglądałaś 🤔?

W niedzielnym konkursie Grand Prix Freestyle lepsza o 0,439% okazała się Dalera 🤯! Nieprawdopodobnie wyrównana walka. Oba konie (i oczywiście zawodniczki) pobiły swoje rekordy życiowe.

A oba przejazdy nie były bezbłędne. Jessica i Dalera miały poważny błąd w zmianach co jeden oraz piruecie w piaffie, a Lottie z Glamourdale w zagalopowaniu.

Co zatem przeważyło o zwycięstwie Dalery?

Moim zdaniem PRZEJŚCIA.

Dalera wykonuje je dużo bardziej technicznie i są one lepsze jakościowo. Szczególnie najtrudniejsze przejście w GP, czyli piaff-pasaż to jej specjalność.

Tak więc nie powiem Ci nic nowego, ale przypomnę „Transitions are everything in dressage”.

🤔 A co robić, aby mieć lepsze przejścia?

🐴 Przede wszystkim, przejść nigdy za wiele! Ile średnio robisz przejść na treningu? Podpowiem: za mało 😅! Także mam dla Ciebie „zadanie domowe”: poświęć jeden trening na robienie tylko i wyłącznie przejść. Mogą to być oczywiście najprostsze, typu: stęp-zatrzymanie-stęp; stęp-kłus-stęp; kłus roboczy-lekkie dodanie-kłus roboczy itd. Daj znać w komentarzu, jak poszło, a w szczególności jak Ci się jeździło dzień po 😎.

🐴 Przed każdym przejściem sprawdź swój dosiad. Tylko jeździec w prawidłowej pozycji może przekazywać prawidłowe sygnały. Czy siedzisz prosto? Czy równomiernie obciążasz każdą kość kulszową? Czy 3 klasyczne linie proste są zachowane? Czy masz podążającą rękę?

O dosiadzie więcej przeczytasz w tych wpisach: 1, 2, 3, 4. Zachęcam też do zapoznania się z ofertą szkolenia z tego tematu.

🐴 Aby koń nas rozumiał, musisz stosować pomoce do danego przejścia w ODPOWIEDNIM momencie, czyli w konkretnej fazie ruchu kończyny. Np. zastosowanie sygnału do zagalopowania gdy kończyna jest w fazie zawieszenia, jest BEZSKUTECZNE. Twój koń nie jest złośliwy, on nie ma fizycznej możliwości zareagowania, jego biomechanika mu na to nie pozwala 😎.

UWAGA! Dostępny jest cykl szkoleń „ABC ujeżdżenia„, w tym jedno ze szkoleń jest właśnie na temat użycia pomocy w odpowiednim momencie. Szczegółowe informacje znajdziesz na tej stronie.

🐴 Koń musi rozumieć i być wrażliwy na półparady, które są nieodłącznym elementem każdego przejścia.

Więcej o „Mitycznej półparadzie” przeczytasz na blogu w tym wpisie 😉.

Temat przejść kompleksowo omawiam również w szkoleniu „Przejścia idealne”. Zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z jego ofertą.

Kompleksowe szkolenie „Przejścia idealne"

  • Na tym szkoleniu zrozumiesz, jak powinny wyglądać przejścia idealne zarówno pomiędzy chodami, jak i w obrębie chodów.
  • Poznasz sposoby na uzyskanie płynnych i naturalnych przejść, przez kontrolowanie ruchów swojego konia, jako świadomy i skuteczny jeździec.
  • Przedstawię Ci spersonalizowane wskazówki treningowe i podzielę się praktycznymi poradami.

Niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, szkolenie pomoże Ci doskonalić Twoje umiejętności jeździeckie i przyniesie Ci nowe spojrzenie na relację z Twoim z koniem.

Szkolenia jeździeckie - Przejścia idealne

Wracając jeszcze do ME, podium konkursu GPF prezentowało się tak:

🥇 🇩🇪 Jessica von Bredow-Werndl i TSF Dalera BB 92, 818%

🥈 🇬🇧 Charlotte Fry i Glamourdale 92,379%

🥉 🇬🇧 Charlotte Dujardin i Imhotep 91,396% (Przejazd obejrzysz tu)

A no i oczywiście warto jeszcze wspomnieć o polskim akcencie, czyli występie jedynej zawodniczki na ME – Beacie Stremler. Zaliczyła ona bardzo dobry przejazd w konkursie obowiązkowym GP na koniu Fairplay. Był to dopiero ich 5 wspólny występ na zawodach tej rangi, a koń ma dopiero 10 lat, więc jeszcze na pewno o nich usłyszymy 😍. Przejazd Beaty możesz oglądnąć tu.

Już się miałam żegnać, ale jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy, którą chcę się z Tobą podzielić 🙈.

Bardzo ciekawe jest to, że Jessica na początku tego roku (2023) zaprezentowała nowy KUR z przepiękną muzyką nawiązującą do Francji i Paryża, czyli jak można się domyślać, będzie to KUR na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie. Czyli ćwiczy go już teraz, a w przyszłym roku będzie to, powiedzmy prawie 2 lata przejazdów.

Z drugiej jednak strony mamy taką Charlotte Dujardin oraz Carla Hestera, którzy zaprezentowali na tych Mistrzostwach Europy (jak by nie patrzeć, najważniejszej jeździeckiej imprezie tego roku 🙊) swoje programy dowolne PO RAZ PIERWSZY. Rezultat był świetny (szczególnie w przypadku Dujardin).

Czy to nie interesujące 🤔?

Oglądałaś tegoroczne ME? Co sądzisz o przejazdach? Mnie się zdecydowanie bardziej podoba Glamourdale. Napisz koniecznie w komentarzu! I daj też znać, jak poszło zadanie domowe 😉.

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

Ćwiczenia dla jeźdźców na zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup - niezbędna konieczność!

Konsultacje ujeżdżeniowe

Konsultacje z Przemkiem Kozanowskim

przejście z kłusa do stępa

Przejście z kłusa do stępa bez tajemnic!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments