Przejście z kłusa do stępa

Dziś będzie krótko, ale konkretnie! Chcę omówić jedno z najważniejszych przejść, czyli przejście z kłusa do stępa. Przyznaj się, czy na ostatnim treningu, wykonując chociaż jedno takie przejście, myślałaś o jego poprawności 🤔? Jeżeli tak, to super, bardzo się cieszę 👏! Jeżeli nie, to spokojnie, wszyscy czasami popadamy w rutynę i nie skupiamy się na “oczywistych” rzeczach (a tak bardzo istotnych!) 😎.

Przejście z kłusa do stępa bardzo dużo mówi o dotychczasowym treningu konia/pary. Przede wszystkim przy takim przejściu od razu widać, czy koń jest w dobrej równowadze i prawidłowo pracuje swoim ciałem, czy jest uwieszony na przodzie. 

PS. Na końcu wpisu czeka na Ciebie niespodzianka 🎁!

🤔 Dlaczego przejście z kłusa do stępa jest tak istotne w treningu?

Poprawnie wykonane:

  • Skutkuje głębszym wkraczaniem zadnich nóg konia pod kłodę, a co za tym idzie napięciem mięśni brzucha, podniesieniem grzbietu i zwiększeniem lekkości przodu konia.
  • Wzmacnia mięśnie i uelastycznia stawy zadnich kończyn.
  • Poprawia reakcję na pomoce i uczy konia odpowiedzi na półparadę.
  • Pobudza „leniwego” konia i zarazem uspokaja „konia do przodu”.
  • Jest przygotowaniem do większego stopnia zebrania, a w zaawansowanym etapie, do nauki piaffu.
przejście z kłusa do stępa

🤔 Jak przejść z kłusa do stępa? Jak ja jeżdżę przejście z kłusa do stępa?

1) Siadam w kłus ćwiczebny – moje ciało podąża za ruchem konia, biodra są w ruchu!

2) W momencie przejścia moje biodra się zatrzymują (wyobraź sobie, jak siedzisz na piłce, którą chcesz zatrzymać). Robię półparadę ciałem: napinam wewnętrzne mięśnie ud, pleców (odcinek lędźwiowy) oraz brzucha, zamykam lekko kolana. W razie potrzeby stosuję również półparadę na zewnętrznej wodzy. (PS. O „Mitycznej półparadzie” mam w ofercie całe szkolenie – więcej informacji znajdziesz tu)

3) W końcowej fazie przejścia (czyli ułamek sekundy później od tego, co opisałam wyżej 😋) robię wydech oraz dojeżdżam przejście do końca miednicą – tzn. moje biodra są już przygotowane na płynne przejście do pierwszego kroku stępa. Przy treningu mniej zaawansowanych koni, czasami pomagam im, dokładając w tym momencie łydkę.

Ta końcowa faza, jest etapem, w którym najczęściej popełniamy błędy. Często prowadząc trening, widzę, że para ma świetne przygotowanie do przejścia, super kłus, zaczyna jechać przejście i na końcu jest klapa! Bo właśnie przejście nie jest dojechane do końca, biodra jeźdźca pozostają nieruchome (w takim wypadku koń myśli, że będzie zatrzymanie), nie ma pomocy łydki i wszystko się rozpada. Zad zostaje kilometr za koniem, a plecy się zapadają. Koń często „cofa się” (patrząc na konia wykonującego przejście, mamy wrażenie, że robi on najpierw krok w tył, a dopiero potem rusza stępem).

Zapamiętaj: każde przejście w dół (oprócz zatrzymania) JEST PRZEJŚCIEM DO PRZODU!

przejście z kłusa do stępa

Możesz wyobrazić sobie również płynącą falę:

Płynąca duża fala to twój kłus, a docierająca do brzegu i wygaszająca się fala to twój stęp – do końca ruch do przodu

Temat przejść oraz używanych przez jeźdźca pomocy w przejściach omawiam szczegółowo w szkoleniu “Przejścia idealne”. Zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z jego ofertą.

Kompleksowe szkolenie „Przejścia idealne”

  • Na tym szkoleniu zrozumiesz, jak powinny wyglądać przejścia idealne zarówno pomiędzy chodami, jak i w obrębie chodów.
  • Poznasz sposoby na uzyskanie płynnych i naturalnych przejść, przez kontrolowanie ruchów swojego konia, jako świadomy i skuteczny jeździec.
  • Przedstawię Ci spersonalizowane wskazówki treningowe i podzielę się praktycznymi poradami.

Niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, szkolenie pomoże Ci doskonalić Twoje umiejętności jeździeckie i przyniesie Ci nowe spojrzenie na relację z Twoim z koniem.

Szkolenia jeździeckie - Przejścia idealne

Jak jest u Ciebie z przejściami kłus-stęp? Poświęcasz im uwagę? Sprawiają Ci one trudność? Napisz w komentarzu, chętnie się dowiem i ewentualnie coś podpowiem 😍.

Udanych treningów!

Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Dosiad - jak uzyskać prawidłową pozycję w siodle?

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

Zobacz również

Trening online

Trening online - czy to w ogóle możliwe 🤔?

czworobok ujezdzeniowy

Czworobok ujeżdżeniowy - królestwo pingwinów 🐧

trening bez strzemion

Trening bez strzemion - szczególnie w listopadzie

Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments