Konsultacje ujeżdżeniowe z Janet Horswill 🐴

Ufff, ależ ten październik to był intensywny miesiąc u mnie. Dobrze, że już się kończy 😋. Oprócz stałych obowiązków, pierwsze dwa tygodnie trwały jeszcze warsztaty PMU, gdzie spotykałyśmy się z dziewczynami na żywo 3 razy w tygodniu. W zeszłym tygodniu odbyły się konsultacje ujeżdżeniowe z Janet Horswill (i o tym szkoleniu opowiem Ci dziś więcej poniżej), a w obecnym, uczestniczyłam w super seminarium na temat oceny młodych koni i trendów hodowlanych w odniesieniu do Mistrzostw Świata Młodych Koni oraz prowadziłam szkolenie o półparadach (cały czas dostępne).

I need some rest!

Żartuję 😎

Już w następny weekend to ja z kolei prowadzę konsultacje ujeżdżeniowe mojej stałej grupie w Warszawie (jeszcze się uda wcisnąć jakiś trening, także jeżeli jesteś zainteresowana i jeździsz w okolicach Tłuszcza/Wołomina/Wyszkowa odezwij się 😊 bywam tam regularnie co miesiąc/dwa).

Przechodząc do szkolenia, najpierw dwa słowa o prowadzącej:

Janet Horswill to brytyjska trenerka i zawodniczka klasy GP. W ciągu swojej kariery współpracowała z wieloma znanymi nazwiskami, wśród których można wymienić m.in. Carla Hestera.

Szkolenie odbywało się w jednej z podkrakowskich stajni i obejmowało pary na różnym stopniu zaawansowania, co umożliwiło obserwację pracy Janet na wszystkich etapach rozwoju jeździeckiego, jednak praktycznie w każdym przypadku była to praca u podstaw 😉, bo to z nich, a raczej z ich braku wynikają problemy.

Konsultacje ujeżdżeniowe z Janet Horswill

🤔 Konsultacje ujeżdżeniowe - na co zwracała uwagę Janet podczas treningów?

🐴 Pierwsze pytanie od Janet, jakie padło przy parze nr 1, to: “Kto wymieni szczeble piramidy ujeżdżeniowej?”

Od razu się uśmiechnęłam 😎, ponieważ jest to też zazwyczaj moje pierwsze pytanie, przy nowej współpracy.

Piramida ujeżdżeniowa to klucz do harmonii i elegancji, którą podziwiamy u najlepszych jeźdźców. Jest to pewnego rodzaju wzór na stopniowy rozwój umiejętności konia w zgodzie z jego biomechaniką, prowadzący do osiągnięcia maksymalnej doskonałości w jeździectwie.

Jeżeli nie wiesz, o czym mowa, lub potrzebujesz odświeżyć sobie swoją wiedzę, zapraszam do tego wpisu na blogu.

🐴 Od samego początku Janet również tłumaczyła i zwracała uwagę na różnicę między ustawieniem w potylicyzgięciem całego ciała konia.

Pamiętaj, że ustawienie w potylicy jest minimalne, wystarczy zobaczyć dosłownie kawałeczek oka i chrapki konia po danej stronie, przy zachowaniu całkowicie prostej szyi!

Zgięcie natomiast zaczyna się w potylicy, a kończy na rzepie ogonowym, obejmując całe ciało konia.

Zbyt wysokie ustawienie w szyi Janet za każdym razem korygowała, prosząc jeźdźca o odwrotne ustawienie na kilka sekund.

🐴Million transitions” – czyli, innymi słowy: nie da się zrobić za dużo przejść 😋.

Przejścia to podstawa. Działają zarówno na leniwe, jak i gorące konie. Przejścia poprawiają równowagę, samoniesienie, odpowiedź na pomoce i tak by można było jeszcze długo wymieniać.

Pamiętaj, że przejścia można również robić w obrębie chodów!

O przejściach możesz więcej przeczytać u mnie na blogu w tych wpisach 1, 2 i 3. Zapraszam również do zapoznania się z ofertą kompleksowego szkoleniaPrzejścia idealne.

🐴Twoje piruety i ciągi są tak dobre, jak twoja łopatka“. W prawidłowym treningu ujeżdżeniowym każdy element wynika z drugiego.

Łopatką do wewnątrz (a na początek nawet łopatką do przodu) to pierwszy chód boczny, który wprowadzamy. Każdy kolejny, będzie wynikał z łopatki. Jeżeli zaniedbamy edukację najprostszych rzeczy, trudniejsze nam po prostu nie będą wychodzić. Jak mantrę powtarzam: W jeździectwie nie ma dróg na skróty!

🐴 Ostatnia sprawa, ale oczywiście najważniejsza (przynajmniej dla mnie 😋) to DOSIAD!

Janet u każdego jeźdźca analizowała dokładnie pozycję ciała oraz podpowiadała co poprawić. Zwracała bardzo dużą uwagę na aktywności fizyczną poza jazdą konną, szczególnie polecała zajęcia z pilatesu.

W wielu przypadkach prosiła również o zakładanie na część treningu specjalnej rozciągliwej gumy wokół nadgarstków lub przymocowywała strzemię do popręgu “na stałe”.

Pamiętaj, że tylko jeździec w prawidłowej pozycji może przekazywać prawidłowe sygnały.

Tak wiele wymagamy od naszych koni, ale czy wystarczająco dużo wymagamy od siebie 🤔?

O dosiadzie więcej przeczytasz w tych wpisach: 1, 2, 3, 4. Zachęcam też do zapoznania się z ofertą szkolenia z tego tematu.

Kilka urywek ze szkolenia możesz zobaczyć tu na YouTube lub w rolce na Instagramie.

Mam nadzieję, że coś z tych przemyśleń z Tobą zostanie i w jakiś sposób Ci pomoże ❤️.

A Ty masz jakieś plany na konsultacje ujeżdżeniowe lub szkolenie online na horyzoncie 😊? Napisz koniecznie w komentarzu!

Cudownych treningów!

🎁 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz prezent 🎁!

Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana na mój newsletter, a chcesz dostawać regularne wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail z propozycją nowych ćwiczeń, poradami treningowymi, motywacją oraz wieloma innymi bonusami 🎁 kliknij poniższy przycisk, aby się bezpłatnie zarejestrować. Dodatkowo od razu po zapisie otrzymasz prezent!

ćwiczenie ujeżdżeniowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również

trening ujeżdżeniowy koni Kraków

Mityczna półparada

sztywna vs. wklęsła strona ciała

Sztywna vs. wklęsła strona ciała konia

Zatrzymanie - zawody ujeżdżeniowe

Perfekcyjne zatrzymannie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments